תרופות עם קודאין - סכנת מוות

משרד הבריאות החליט לאמץ את אזהרת רשות התרופות האירופאית מפני שימוש בתרופות המכילות את המרכיב השכיח קודאין, שעל פי ממצאים חדשים עלול לגרום לתופעות לוואי חמורות, בהן הפסקות נשימה ומוות. בין התרופות הכוללות את הסם גם "רקוד", "נורופן פלוס" ו"קוד אקמול"

משככות כאב, אבל עלולות להרוג. אילוסטרציה (חדשות 2)

משרד הבריאות הגביל את השימוש בתרופות המכילות קודאין, בעקבות אזהרת בטיחות שפרסמה רשות התרופות האירופאית (EMA) מחשש לשורת תופעות לוואי מסוכנות הכרוכות בנטילתן כשחלקן עלולות להוביל למוות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

באזהרה שפרסמה הרשות האירופית נטען כי תופעות הלוואי מסכנות החיים עלולות להופיע בקרב אוכלוסיות המצויות בסיכון, לרבות ילדים ונשים מניקות הנוטלות תרופות הכוללות את המרכיב השכיח בתכשירים לשיכוך כאבים ולטיפול בשיעול ובשלשולים.

לאחר עיון בממצאים החליטו במשרד הבריאות לאמץ את ההמלצה. במקביל, עודכנו כל עלוני המרשם של התרופות הרלוונטיות תוך הגבלת השימוש בהן.

בין השאר, אסר המשרד על שימוש בתכשירים המכילים קודאין בילדים מתחת לגיל 12, ובקרב ילדים בגילאים 12-18 שעברו ניתוח להסרת שקדים או הסובלים ממחלות נשימה כרוניות, כגון אסטמה.

כמו כן נמצא כי תהליך פירוק התרופה בקרב חלק מהמטופלים עלול להוביל ליצירת ריכוזים של החומר הפעיל מורפין, שהצטברותו עלולה לגרום לתופעות לוואי חמורות כגון דום נשימתי ומוות. בהנחיות החדשות קורא משרד הבריאות לצרכנים לשים לב לסימני הרעילות המצביעים על התהליך, בהם קשיי נשימה, סחרחורות, עייפות ובלבול.

קודאין נחשב לסם נרקוטי ממשפחת האופיואידים, והוא משווק בישראל במגוון תכשירים כמרכיב יחיד או בשילוב מרכיבים נוספים, כשהמוכרים שבהם הם: "נורופן פלוס" של רקיט בנקיזר לשיכוך כאבים, "קוד-אקמול" של טבע לשיכוך כאבים, סירופ "ברונכולט פורטה" של מדיטק לטיפול בהצטננות ובשיעול, "רקוד" של רקח לטיפול בשיעול, רוקסט של של תרו לטיפול בשיעול ולהורדת חום.