ניצחון השכונות על כרישי הנדל"ן

אחרי מאבק בן שני עשורים ייפתח בסוף החודש פארק הצבאים בירושלים. מדובר בשמורת טבע עירונית עם עדר צבאים ואגמים בלב לבה של הבירה. צפו בתמונות ראשונות מהריאה הירוקה

כמעט שני עשורים של מאבק ציבורי יסתיימו בסוף החודש בהישג חסר תקדים לתושבי העיר ירושלים - בניצחון של אזרחים שחברו לטבע על כרישי הנדל"ן. במקום שכונת מגורים צפופה - ייפתח בלב לבה של ירושלים פארק עירוני, שמורת טבע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

באמצע שנות ה-90 הייתה ירושלים בעיצומו של גל בנייה. היזמים הגיעו בהמוניהם והתושבים התעוררו מדי בוחר לדחפורים שהלכו ונגסו במעט הטבע שהלך והתמעט בבירה הצפופה. ואז, בזמן שפרויקט הולילנד החל לקרום עור וגידים, יצאה לדרך תכנית לבנייה רוויה גם בעמק הצבאים.

תושבי השכונות הסובבות את העמק התאחדו והגישו לוועדות התכנון מאות הסתייגויות ועתירות לבג"ץ. מדובר ב-240 דונמים באחת הנקודות המבוקשות והיקרות ביותר במדינה. טיעונים סביבתיים על קיימוּת וצבאים נשמעים כמעט תמהוניים מול מאות מיליוני שקלים שמונחים על הכף.

ביוני 2012, כתוצאה ממאבק התושבים, דחתה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה את תכניות הבנייה המאסיביות שתוכננו לעמק וקבעה שהשטח יישאר שטח טבעי. המאבקים לא הסתיימו בזה: נקודת המפנה במאבק הייתה התגייסותה של עיריית ירושלים עם כניסתו של ניר ברקת לתפקיד ראש העיר ב-2008.

בתקופה האחרונה שוחררו בפארק צבאים שנלקחו מפינות חי ושודרגו למעמד של חיות בר עם מרחב אדיר. במקום בניינים תפעם במקום הזה שמורת טבע ירוקה שתיפתח עם הזריחה ותיסגר עם שקיעת השמש. כמעט מחציתה תשמש את הצבאים ואת הטבע הירושלמי הייחודי. היתר ישמש את המבקרים - מהעיר ומחוץ לה - שיוכלו לבקר ללא תשלום שבעה ימים בשבוע.