פעוטה בלעה "מגן דוד" ופונתה לבית החולים

תינוקת בת שנה ועשרה חודשים הובהלה לחדר המיון בבית החולים "קפלן" לאחר שהשתעלה כתוצאה מחנק. הפעוטה סיפרה לאמה: "בלעתי עגיל", אולם צילום הרנטגן גילה כי בגופה תליון שעליו מגן דוד שנבלע בשלמותו

צילום הרנטגן הראה: הפעוטה בלעה מגן דוד (דוברות קפלן)

פעוטה בלעה מגן דוד - וניצלה: בת שנה ועשרה חודשים פונתה בסוף השבוע לבית החולים "קפלן" ברחובות לאחר שהשתעלה כתוצאה מחנק. לאחר בדיקת רנטגן התברר כי הפעוטה בלעה תליון מגן דוד משונן ועליו המילה "חי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שרון אסרף, אמה של טליה הפעוטה, הגיעה עם בתה לבית החולים לאחר שבסיום ההכנות לקראת שבת שמעה שיעול שנגרם כתוצאה מחנק. "טליה אמרה ישר שכואב לה הגרון ושבלעה עגיל", שחזרה. "התקשרתי למד"א וקיבלתי הסבר מקיף".

מיד עם הגעתם לחדר מיון ילדים בבית החולים קפלן החליט הצוות הרפואי לבצע צילום רנטגן, בו נראה בבירור תליון בצורת מגן דוד. הצוות הרפואי בראשותו של ד"ר אודי קצנל, ששימש ככונן בערב שישי, הוקפץ לחדר המיון והחל מיד בפעולות להוצאת התליון. "הצורה הגיאומטרית עם הלהבים של מגן הדוד שהיתה תקועה לפני הכניסה לוושט בחלק התחתון חייבה שליפה מהירה בחדר הניתוח בהרדמה כללית", הסביר ד"ר קצנל.

במזל - לא נגרם נזק פנימי

"נערכה תצפית ישירה ללוע ולוושט עם מכשיר אנדוסקופי עדין שאפשר זיהוי וחשיפה בצורה בטוחה של הגוף הזר, והוצאתו בזהירות ובעדינות רבה בסיוע של מלקחיים מיקרו כירורגיים". ד"ר קצנל הסביר כי למרבה המזל התליון לא גרם נזק נוסף ולא יצר נקבים נוספים באיבריה הפנימיים של הפעוטה. "כעת, לאחר הוצאת מגן הדוד תוכל טליה לחזור לתפקוד רגיל ושגרתי", הוסיף.

במחלקת אף אוזן גרון ב"קפלן" קראו להורים לנהוג בעירנות במקרים בהם מופיעים תסמינים של קושי בבליעה, חום גבוה וחנק. "מקרים כאלו מחייבים הגעה לבית החולים או למרפאה, כמו שנעשה במקרה הנדון", ציינו. "כמו כן, יש להשתדל ככל שניתן למנוע מפעוטות גישה לחפצים קטנים העלולים להגיע לתוך הפה ולהיתקע בדרכי העיכול או הנשימה".