תוך 3 שנים: מיכל האמוניה – לנגב

שרי האוצר והגנת הסביבה הודיעו על מכרז להקמת מיכל אמוניה במישור הנגב - שיאפשר את פינויו של המיכל המפורסם במפרץ חיפה. "אנחנו מביאים היום בשורה חשובה לתושבי חיפה והצפון", הודיעו השרים שהבטיחו כי עד להעברת המיכל יינקטו צעדים לשיפור הבטיחות

מיכל האמוניה במפרץ חיפה יעבור לנגב תוך 3 שנים: כך הבטיחו היום (שלישי) שר האוצר משה כחלון והשר להגנת הסביבה אבי גבאי. בהצהרה משותפת במפרץ חיפה, הבהירו השניים כי במהלך 3 השנים הקרובות יינקטו ההליכים בשטח להעברת מיכל האמוניה לאזור הנגב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בכוונת כחלון וגבאי להקים מפעל חלופי במישור הנגב שיאפשר לסגור את מיכל האמוניה הנודע במפרץ חיפה.  "אנחנו מביאים היום בשורה חשובה לתושבי חיפה והצפון. בזכות שיתוף הפעולה עם שר האוצר ומשרד האוצר נוכל להביא לסגירת מיכל האמוניה בחיפה ולהקמת המפעל בדרום", הבהיר השר גבאי.

"לאחר הרבה מאד דיבורים והבטחות, אנחנו יוצאים לשלב האחרון והמשמעותי במכרז להקמת מפעל האמוניה", אמר השר כחלון. "הממשלה מודעת לבעיה במיקום הנוכחי של המיכל ומשרד האוצר רתום לנושא ונערך לתקצובו. בניגוד להבטחות העבר אנחנו באנו לעשות וגם אם יהיו מכשולים בדרך נדע להתגבר עליהם. הגיע הזמן להרחיק את הסכנה מתושבי חיפה והצפון".

כחלון וגבאי, היום (מתן נעים)

"נפעל לשפר את תנאי הבטיחות עד למעבר"

בהצהרה משותפת שערכו השרים סמוך למיכל האמוניה בחיפה הם הודיעו על הקמת מפעל אמוניה בדרום שייצר רק את כמות האמוניה הדרושה למשק. הקמתו של המפעל תאפשר את סגירת מיכל האמוניה הפועל כיום במפרץ חיפה ומאחסן עד 12 אלף טון של אמוניה המוגדרת כחומר מסוכן.

השר גבאי הוסיף: "אנחנו מכריזים היום על החלטה חשובה לכל תושבי מפרץ חיפה, הולכים לפרסם מכרז להקמת מפעל לייצור אמוניה בדרום, שייתר את הצורך במפעל במפרץ חיפה, מפעל שהוא אחד הסיכונים הסביבתיים הכי גדולים במדינה".

לדברי גבאי, הוצאת האמוניה ממפרץ חיפה "זה נושא מאוד חשוב לממשלה". השר הוסיף כי עד הקמת המפעל בנגב, "נפעל לשפר את תנאי הבטיחות במפעל כאן. מפעל אמוניה זה דבר לא טוב, אבל חשוב להדגיש שרמת הבטיחות במפעל כאן היא מהגבוהות בעולם. אין מפעל כזה בעולם שהוא בטוח יותר".