זהירות, מדוזות: כך תדעו היכן יש

יוזמה של יו"ר ארגון המצילים וחדשות 2 תביא לסימון החופים שבהם נמצאות מדוזות או צריבות במים באמצעות דגלים סגולים, שיוצבו בשלב הראשון בחוף ירושלים בבת ים. בארגון מקווים כי רשויות נוספות יעשו בו שימוש במהלך הקיץ. "זה שירות נוסף לציבור המתרחצים"

רגע לפני שנחילי המדוזות ממלאים את חופי הרחצה, המצילים בחופי הים מתכוננים לעוד עונה צורבת. המתרחצים חוששים, אך חלקם נכנס למים בכל זאת. כעת, יוזמה חדשה מנסה לסייע לציבור ולהתריע מפני הרכיכות הארסיות. איך? עם דגלים סגולים שיונפו בחופים שבהם יש מדוזות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

צבע סגול הוא סימן מוסכם במדינות רבות בעולם לנוכחות של מטרדים ימיים כמו דגים ארסיים, קיפודי ים וגם מדוזות. סגול הוא הצבע הבולט בספינת הים הפורטוגזית - מעין מדוזה שצפה על פני הים.

היוזמה החדשה של יו"ר ארגון המצילים אבי עפיה בשיתוף עם חדשות 2 תסייע בראש ובראשונה לציבור הרוחצים, שיוכל לבחור אם להיכנס למים בחוף מסוים או לא. בנוסף, יקל הדבר על המצילים שנאלצים לתת מענה למאות רוחצים ששואלים אותם כמה חמור מצב המדוזות, במקום להתרכז במצב הרוחצים בים.

"שירות נוסף לתושבים"

"זה שירות נוסף שאנחנו המצילים יכולים לתת לתושבים שבאים לים", מסביר עפיה. "ככה, אם הם ירגישו צריבה, הם לא יופתעו ואפילו יצפו לכך. לעיתים צריבת מדוזה גורמת לבהלה במים וזו הסיבה מספר אחת לטביעות. מתרחץ שישמור על קור רוח גם לאחר שנצרב וייצא באופן רגוע מהמים ימנע מעצמו את סכנת הטביעה".

את הדגלים ייצרו במיוחד עבור חוף ירושלים בבת ים, שם החלה היוזמה. כעת מקווים שכל הרשויות המקומיות ישתפו פעולה ויציבו על פי הצורך דגל סגול לבחירתם, שיזהיר את המתרחצים לפני כניסתם למים. המצילים סורקים את מצב החוף ואת כמות הצריבות במים בכל יום וצפויים להניף את הדגל על פי שיקול דעתם.

משרד הפנים, הממונה על אתרי הרחצה בישראל, הודיע היום (ראשון) כי אין מניעה להציב דגלים ושלטים על החוף בהתאם להחלטת הרשות המקומית שבתחומה החוף המוכרז, כולל את דגל המדוזה החדש. בהמשך תיבחן האפשרות להניפו על גבי הסוכה עצמה.

החוטית הנודדת היא מדוזה שהיגרה לים התיכון לאחר חפירת תעלת סואץ. מאז היא מגיעה בגלים בעונת הקיץ אל חופי ישראל. צריבתה של המדוזה נגרמת כתוצאה ממפגש עם זרועות הציד שלה, שלעיתים מתפרקות ממנה ונישאות באופן בלתי נראה במים.