סקר: רוב נשאי ה-HIV מסתירים את מצבם הרפואי

על פי ההערכות במערכת הבריאות, בישראל חיים כ-8,000 נשאי HIV. סקר חדש של הוועד למלחמה באיידס חושף: רובם המוחלט שומר את הסוד לעצמו. כל המספרים בכתבה

אילוסטרציה (רויטרס)

סער, בן 41, נשא של נגיף ה-HIV שגורם למחלת האיידס כבר 11 שנים, הוא מהבודדים שלא מסתירים מסביבתם שהם נשאים. הוא משלם על זה מחיר לא פשוט, אפילו כשמדובר באנשים הקרובים אליו ביותר. על פי ההערכות במערכת הבריאות, בישראל חיים כ-8,000 נשאי HIV. לפי סקר חדש של הוועד למלחמה באיידס שמתפרסם לראשונה בחדשות 2 - רובם מסתירים את מצבם הרפואי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הנתונים, 86.2% לא סיפרו במקום העבודה כי הם נושאים את הנגיף, 66.3% לא סיפרו אפילו לקרובי משפחתם, 39.4% לא סיפרו אפילו לחבריהם הקרובים, 29.3% לא סיפרו על כך לאף אחד ורק 7.4% מהנשאים מספרים על כך לכולם.

ויש להם סיבה טובה לכך. "אנשים מפחדים שינדו אותם מהבית, אנשים מפחדים שהמשפחה שלהם לא תקבל אותם, אנשים מפחדים שהחברים שלהם יתרחקו מהם", אומר סער. "אחותי באה ואמרה לי שהיא מפחדת שאני אשחק עם הבת הקטנה שלה, האחיינית שלי. זה היה אחד הרגעים הכואבים ביותר". ישנם אפילו רופאים שיודעים שאינם יכולים להידבק אם הם מקפידים על כללי הבטיחות, שנרתעים מלטפל בנשאי HIV, כפי שדווח במהדורה המרכזית באחרונה.

ולמרות הסטיגמה הלא מוצדקת שגורמת להתרחק מנשאים, קיימת בשנים האחרונות מגמה הפוכה בעקבות פיתוחן של תרופות חדשות ומתקדמות. "אנחנו רואים היום יותר אדישות, פחות פחד כלפי התרחיש של הדבקה ב-HIV", אומר אדיר ינקו, רכז הסברה ומניעה בוועד למלחמה באיידס.

וזאת התוצאה: כמעט מחצית מהנשאלים בסקרים של הוועד - אנשים שאינם נשאים של HIV - הודו שהם לא מקפידים על קיום יחסי מוגנים. אלה התירוצים:
52.7% קלות דעת.
37.7% הפרטנר שאמר שהוא לא נשא
18.1% שימוש באלכוהול או סמים.
35% רצון באינטימיות

בוועד למלחמה באיידס, שם פתחו לאחרונה מרכז חדש לבדיקות אנינימיות בשכונת פלורנטין בתל אביב, מדגישים: מי שיקפיד על יחסי מין מוגנים - לא יידבק, ומי שיקפיד להיבדק - לא ידביק אחרים חלילה. ואנחנו מוסיפים: אין שום סיבה רפואית להירתע מלגעת, לחבק ולנשק נשאים. רק מגע מיני לא מוגן - מסוכן.