45 מעלות בצל: השרב הקיצוני בדרך

קיץ בא ושוב זה חם: במד"א "נערכים לפגיעות אפשריות", מש' החינוך יבטל טיולים באזורים שבהם צפוי עומס חום וחברת החשמל תצמצם עבודות ולא תנתק חייבים. היום: 43 מעלות בת"א, 38 בי-ם, 45 באילת. התחזית המלאה

(פלאש 90 מרים אלסטר)

מתכוננים לגל החום הקיצוני: הרשויות השונות השלימו את היערכותן לקראת השרב הכבד שישרור היום (רביעי) בכל אזורי הארץ, כשהטמפרטורות צפויות לטפס ל-40 מעלות ויותר באזורים רבים ברחבי הארץ. הקלה של ממש צפויה רק ביום שישי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הטמפרטורות החזויות: בקצרין 40 מעלות, בנהריה 42, בצפת 36, בטבריה 42, בנצרת 39, בחיפה 39, באריאל 38, בתל אביב 43, בירושלים 38, בבית שמש 42, ברחובות 43, בים המלח 43, באשקלון 43, בערד 40, בבאר שבע 42, במצפה רמון 39 ובאילת 45 מעלות.

אנשי מד"א ייערכו היום בכוננות מיוחדת בשל השרב הצפוי. "הצוותים שלנו עומדים הכן לקראת פגיעות אפשריות מפאת החום הכבד", אמר מנכ"ל מד"א אלי בין. בארגון קוראים לשים לב במיוחד לתינוקות, ילדים, קשישים ומוגבלים ולוודא כי אינם מראים סימני התייבשות או מכת חום.

גם בחברת החשמל נערכים לגל החום ומנכ"ל החברה בפועל איציק בלמס הנחה לצמצם ככל האפשר את העבודות היזומות וכן להימנע מניתוק לקוחות בגין חוב. בחברה נערכים לשבירת שיאי ביקוש החשמל של הקיץ ומזהירים כי על אף ההיערכות המוגברת, עדיין ייתכנו תקלות שונות. "אנו ערוכים לכל תרחיש ובפרט לתרחיש הקיצון של הפרעות באספקת הגז מתמר", נמסר מהחברה.

נציב כבאות והצלה, רב טפסר שחר איילון, הורה לתגבר את כל תחנות הכיבוי ובייחוד את התחנות שבשטחן אזורי יער וחורש. 600 כבאים יעבדו היום בתחנות ברחבי הארץ, טייסת הכיבוי המונה 12 מטוסים תועמד בכוננות והציבור נדרש להימנע מהדלקת אש בכל צורה שהיא, לרבות מדורות וגזם.

באגף הכבאות מוטרדים במיוחד מהשילוב בין הטמפרטורות הגבוהות לבין אחוזי הלחות הנמוכים והרוחות הצפויות. "רצף ימי השרב מייבש מאוד את הצמחייה שהופכת במצב כזה למטען אש גדול ומסוכן", אמר לחדשות 2 Online טפסר שמוליק פרידמן, ממלא מקום ראש אגף המבצעים ברשות הארצית לכבאות והצלה. "אנו נערכים בכוננות גבוהה, ביטלנו חופשות, תגברנו צוותים במחוזות וסיימנו בהכנת טייסת הכיבוי שתהיה בכוננות גבוהה".

במשרד החינוך הוחלט לבטל את כל הטיולים באזורים שבהם צפוי לשרור עומס חום כבד. כמו כן פרסמו במשרד הנחיות לקיום שיעורי הספורט, שעיקרן: להשתדל לקיים את השיעורים במקומות מוצלים ובקרבת ברזיות וכן להתאים את דרגת הקושי של התרגילים למגבלות מזג האוויר.

הנחיות מד"א לציבור לקראת גל החום הכבד:

• הרבו בשתיית נוזלים: מומלץ לשתות לפחות 3 ליטר מים ביום.

• יש להקפיד על מנוחה במקום מוצל וקריר ולוודא הגנה מפני השמש באמצעות כובעים, קרם הגנה ולבוש מתאים.

• יש להימנע לחלוטין מפעילות ספורטיבית בשעות החום הכבד. במקרה של פעילות ספורטיבית בשעות הערב, יש להקפיד על שתייה מרובה והפחתת מאמץ.

• אם מופיעים סימני התייבשות כמו כאבי ראש, סחרחורות או חולשה - יש להפסיק מיד כל פעילות גופנית, לשהות במקום מוצל וקריר ולהרבות בשתייה.

• אם מופיעים סימני פגיעת חום כמו התעלפות, יש להזעיק את מד"א ובינתיים לקרר את הנפגע תוך הפשטתו מבגדיו, התזת מי ברז והשבת רוח על גופו.

• יש להימנע לחלוטין מהשארת ילדים ותינוקות ברכב סגור.

• יוצאים לים? יש להקפיד על מריחת הגוף במקדמי הגנה גבוהים, להימנע מחשיפה ארוכה לשמש ולהימנע משהייה בחופים בשעות החום הכבד.

• עובדים המצויים תחת השמש וחשופים לעומס חום כבד - יש לקחת הפסקות ארוכות יותר בצל או במקום ממוזג ולהרבות בשתייה.

מחר בבוקר צפויה הקלה בעומס החום, בעיקר במישור החוף ובשפלה. בהרים ובבקעה עוד ישרור עומס חום קיצוני בשעות הבוקר אך בהמשך היום יתקרר גם שם. ביום שישי צפויה ירידה ניכרת בטמפרטורות ומזג האוויר ייעשה מעונן חלקית. בצפון הארץ אף ייתכן גשם קל. ביום שבת יהיה דומה.