נגד כל הסיכויים: "מאישה עקרה הפכתי לפוריה"

לראשונה בישראל ובפעם השנייה בלבד בעולם, אישה הצליחה ללדת תאומים אחרי שעברה השתלת שחלה. התהליך התאפשר אחרי שהרופאים הקפיאו רקמה מהשחלה בעקבות טיפולים קשים שהיא עברה נגד מחלת הסרטן. האם הטרייה סיפרה בהתרגשות: "אני מסתכלת עליהם ולא מאמינה עדיין"

זה קרה לפני חמש שנים: רויטל, אז רווקה בת 36 ללא ילדים, חלתה בסרטן אלים של בלוטות הלימפה והרופאים בישרו לה שלא רק שהטיפולים שהיא עומדת לעבור הם קשים וכרוכים בתופעות לוואי כמו נשירת שיער, אלא שבנוסף לכך - הם יהפכו אותה לאישה עקרה. היום, אחרי תהליך חדשני, היא אם לזוג תאומים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

כדי לנסות לאפשר לרויטל להפוך לאימא לאחר שתחלים, לפני הטיפולים הקשים הרופאים שאבו ביציות מהגוף שלה, הפרו אותן באמצעות זרע של תורם זר, ואת הביציות המופרות הללו - למעשה עוברים זעירים - הקפיאו. לפני שנתיים, כשרויטל כבר בריאה, הגיע הרגע להיכנס להיריון באמצעות העוברים המוקפאים. "קראו לי הצידה ואמרו לי - 'תקשיבי, העוברים לא שרדו את ההקפאה'", היא משחזרת. "זו היה מבחינתי האופציה האחרונה להיות אימא".

אבל אז הרופאים הזכירו לרויטל שלפני הטיפולים הקשים, הם הקפיאו גם רקמה מהשחלה שלה. עכשיו, כשרויטל כבר בריאה אבל עקרה בגלל הטיפולים שעברה, הם השתילו בגופה את השחלה שהוקפאה, ושלחו אותה לבדיקת אולטרסאונד, בתקווה שהטיפול החדשני ייתן לה סיכוי נוסף. "פתאום הרופא מסביר לי שמבחורה עקרה, אני הפכתי להיות בחורה פוריה".

"האופציה האחרונה להיות אימא" (חדשות 2)

וזה עוד לא הכול. "הרופא החזיר אותי חמש שנים אחורה, כי הביציות שלי הן של גיל 36", מסבירה רויטל. "הוא כאילו הקפיא את הזמן בשבילי".

וכמו באגדות עם סוף טוב, לאחר שהתבשרה שהיא כבר לא אישה עקרה, רויטל הכירה את עמרי בן ה-28, וזאת התוצאה: בשבוע שעבר נולדו להם התאומים ניתאי ואריאל. מדובר בפעם הראשונה שנולדים בישראל תאומים, לאישה שעברה השתלת שחלה. "אני מסתכלת עליהם ולא מאמינה עדיין", אומרת רויטל.

הקפאת שחלות כאמצעי לשימור פיריון, הוא אחד הנושאים המסקרנים ביותר ברפואת נשים כיום. בכמה מרכזים בעולם, החלו לנסות את הטכנולוגיה הזאת גם על נשים בריאות, שפשוט מעוניינות לדחות מעט את השלב של הקמת משפחה.