הטיפול שיציל את החולים הסופניים?

ספיר, חולת סרטן שאובחנה לפני כמה חודשים כחולה סופנית, מטופלת בימים אלה בתרופה חדשנית שמגייסת את המערכת החיסונית למלחמה במחלה. "הייתי כולי מלאה גרורות ועכשיו אין ממצאים למחלה", מספרת ספיר

ההוספיס בבית החולים תל השומר לא נראה כמו מחלקת אשפוז רגילה, אלא יותר כמו כפר נופש או בית מלון - הכל כדי להקל על חולי סרטן סופניים בימים האחרונים לחייהם. נדיר מאוד, אם בכלל, שחולים שמאושפזים בהוספיס יצאו ממנו בחיים. המקרה של ספיר בת ה-20, המאושפזת בהוספיס, הוא מקרה מיוחד. היא אושפזה בבית החולים לפני חודשיים לאחר חמש שנים של מלחמה קשה בסרטן בבלוטות הלימפה ללא תקווה באופן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"שום דבר לא עזר, זה תמיד חזר", מספרת ספיר. "באיזשהו שלב כבר הפסקתי להילחם בשבילי כי המשפחה שלי יותר חשובה ממני". למרות ההתמודדות הקשה, כנראה שספיר הולכת לנצח את הסטטיסטיקה האכזרית. לפני חודשיים היא החלה לקבל טיפול בתרופה חדשנית והתוצאות - מרגשות.

"הייתי כולי מלאה גרורות ועכשיו אין ממצאים למחלה", היא אומרת. "לפני חודשיים הייתי מחוברת לחמצן 24/7, אחרי שלושה טיפולים הצלחתי להסתובב בלי בלון החמצן ולנשום לבד".

"אין ממצאים למחלה" (חדשות 2)

מדובר למעשה בשתי תרופות שמכילות חומר פעיל המכונה אנטי PD1, ובניגוד לתרופות אחרות נגד סרטן, שנלחמות נגד הגידול אך לעתים גם הורגות את החולה, התרופות החדשות לא פועלות נגד התאים הסרטניים עצמם. תרופות אלה מאפשרות למערכת החיסונית של החולה לעשות בעצמה את העבודה, כמעט ללא תופעות הלוואי הקשות של התרופות האונקולוגיות המוכרות.

למרות מגמת ההצלחה, המחיר של התרופה הזאת יקר מאוד, אפילו בהשוואה ליקרות שבתרופות האונקולוגיות. כדי לקבל סיכוי להישאר בחיים ספיר תזדקק לשני טיפולים בחודש בשנתיים הקרובות, העלות - לא פחות מ-8 מיליון שקלים. למרות שזהו טיפול ניסיוני, כעת המשפחה של ספיר מנסה לגייס מימון לתרופה היקרה. עמותת "קו לחיים" אמנם מסייעת, אך לכולם ברור שזה לא יהיה קל.