"משום מקום אתה הופך לנרקומן"

איך תרופות שכל רופא משפחה נותן לבעיות שכיחות יכולות להוביל להתמכרות? את המסלול הזה יתאר כתבנו חיים ריבלין בסרט מיוחד "מרשם להתמכרות". אנשים נורמטיבים שקיבלו מרשם לבעיה שכיחה, הופכים מהר מאוד למכורים לתרופות שנועדו לשכך את הכאב

בארה"ב זו כבר מגפה. בישראל, עושה רושם, אנחנו בדרך לשם. מאות אלפי ישראלים משתמשים בתרופות ממכרות שניתנות לטיפול בכאב, וקרוב למיליון ישראלים משתמשים בתרופות מרשם ממכרות להרגעה. הרופאים רושמים אותן בקלות בלי להזהיר משימוש ממושך וסכנת ההתמכרות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התוצאה היא שאנשים נורמטיבים שקיבלו מרשם לבעיה שכיחה יחסית הופכים למכורים, על כל מה שמשתמע מזה, עם תופעות קשות של קריז וכדומה. די להסתובב בתחנה המרכזית בתל אביב, כדי לראות את השוק השחור העצום שפועל שם.

"לפני שנתיים גיליתי שיש לי פריצת דיסק די גדולה, די רצינית, בחוליות הכי תחתונות", סיפר אלון לייפר שפיתח תלות במשככי כאבים. "באתי לאורתופד, הוא שם לי פרקוסט, שני כדורים ביום. בכמות שלקחתי הייתי צריך להעלות כל פעם בחצי. משום מקום אתה הופך להיות נרקומן".

"לא הצלחנו לעמוד בזה, נתתי לה את הכדורים, אמרתי לה 'קחי, תעשי מה שאת רוצה'", אמרה סימון מזרחי, שבתה פיתחה גם היא תלות במשככי כאבים. "היא נכנסה לאטרף, צעקה, נכנסה לקריז, לחץ דם, נהייתה חיוורת, פתאום הזיעה ופתאום רעדה. ממש התנהגות של נרקומן".

הסרט המלא "מרשם להתמכרות" ישודר מחר (חמישי) בערוץ 2, מיד לאחר המהדורה המרכזית.