הסוף לקיוסקים בשמורות הטבע?

פרסום ראשון: בטיול הבא שנערוך בשמורות הטבע והגנים ייתכן שכבר לא נפגוש בפקחים שיכווינו אותנו בדרך ולא נוכל ליהנות עוד מקרטיב בסוף המסלול. בעקבות החלטת משרד הכלכלה לאכוף את החוק האוסר על העסקת יהודים בשבת, חוששים העובדים בענף כי המהלך יפגע קשות בפרנסתם

מכה למטיילים? אילוסטרציה (קק"ל)

במשרד הכלכלה מתכוונים לאכוף בקרוב בשמורות הטבע והגנים ברחבי הארץ את החוק האוסר על העסקת יהודית בשבתות. המשמעות: כשנלך בקרוב לטייל עם המשפחה באחת משמורות הטבע ברחבי המדינה, לא בטוח שנפגוש עוד את הפקחים וגם לא נוכל לרכוש במזנון שתייה או קרטיב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

למרות שלא מדובר בחקיקה חדשה, עד היום לא נאכף בשמורות הטבע ובגנים הלאומיים החוק האוסר על העסקת יהודים בשבת. באחרונה פנו למשרד הכלכלה בעלי מרכזי השירות והמכירה באתרי הטיולים לצורך אישור העסקה רשמית של עובדים יהודים לאורך סופי השבוע, אך אלה נתקלו בסירוב.

גורמים ברשות שמורות הטבע והגנים אומרים כי מדובר בפגיעה חמורה בשמורות, שעיקר המטיילים בהם מגיעים במהלך סופי השבוע. אותם מרכזי שירות לטענתם לא רק מוכרים מזון, אלא משמשים גם להכוונת מטיילים למסלולים הנכונים והבטוחים. "אין תחליף לזה", הסבירו. עוד הוסיפו כי אין די עובדים שאינם יהודים כדי להעסיק רק אותם בשבת.

גם מנהלי שמורות אומרים בשיחה עם חדשות 2 כי הם בוחנים שינוי של סעיף הדת בתעודת הזהות שלהם, כיוון שמדובר מבחינתם בפגיעה משמעותית בשכר, שחלק ניכר ממנו מורכב משעות העבודה בשבת. במסגרת משא ומתן לפשרה בין הצדדים, נבחנת אפשרות להצבת מכונות לממכר שתייה ואוכל במקום מוכרים בשר ודם. עם זאת הדבר עדיין יוצר בעייה עם העובדים שאחראים על הכוונה במסלולים וחלוקת מפות למטיילים בשטח.

ח״כ אילן גילאון (מרצ) התייחס לפרסום: ״ראוי לו למשרד הכלכלה שידאג לאכוף קודם לכן את חוקי העבודה הבסיסיים כמו תנאי העסקה, תעסוקת נוער, סניטריה ושכר מינימום, שהעבריינות בהם הפכה לתופעה רווחת, במקום לרדת לחייהם של הרוכלים והמטיילים".

ממשרד הכלכלה נמסר בתגובה: "החוק אינו חדש, ועבודת הסדרנים ומוכרי הכרטיסים תימשך בהתאם לחוק.

מרשתות הטבע והגנים נמסר בתגובה: "קיבלנו את דרישות משרד הכלכלה, וכדי שנוכל לעמוד בהן אנו בוחנים כעת חלופות. עם זאת, חשוב לנו להמשיך ולשרת את המטיילים בכל עת, תוך שמירה על חוקי העבודה והמנוחה".