הזנחה ביהוד: "תולעים וזוהמה בגני הילדים"

מעקב חדשות 2: אחרי שפורסמו התנאים הירודים בגני הילדים בעיר העירייה הבטיחה לשפץ ולתקן. מבדיקה של המצב עולה כי לא חל שינוי משמעותי, בארגזי החול יש עדיין תולעים וזיהום וההורים אומרים כי הם נתקלים בסחבת ביורוקרטית. בעירייה אומרים כי השנה יושקע תקציב חסר תקדים לשיפוץ הגנים

בשבוע שעבר פורסם בחדשות 2 כי חמישה ילדים הלומדים בגן ילדים עירוני ביהוד-מונוסון נעקצו על ידי עכבישים ושניים מהם אושפזו, אך בשיחה עם חדשות 2 Online מבהירים הורים לילדים בעיר כי דבר לא השתנה מבחינת ההזנחה בגני הילדים. בסרטון ששלחו הורים נראים תולעים בכניסה לאחד הגנים בעיר וחצר מוזנחת עם צעצועים שבורים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההורים לילדים הלומדים בגנים השפתיים (גנים לחינוך מיוחד) בעיר השביתו הבוקר (ראשון) את הלימודים שביתת אזהרה עד השעה 09:00 במחאה על מה שהם מכנים "סחבת ביורוקרטית", שמעכבת את הטיפול בליקויים התברואתיים והבטיחותיים בגנים.

"מדובר בהזנחה מתמשכת וההורים פונים לעירייה במשך שנים", סיפרה ענבר, אם לילד בגן שפתי. "אנחנו מבקשים לשפץ, לתקן, למנוע את המפגעים, אבל או שאנחנו נענים בשלילה או ששולחים אותנו הלוך וחזור - אומרים בסדר ולא מטפלים".

לדברי ענבר, בעירייה הבטיחו להורים כי במסגרת שיפוצי הקיץ האחרון במוסדות החינוך יטופלו הליקויים, אך עם פתיחת שנת הלימודים הופתעו ההורים לגלות שדבר לא השתנה. אחרי פנייה נוספת הובטח להורים, לדבריהם, שהליקויים יתוקנו עד חג סוכות - אך גם במקרה זה לא קרה דבר.

"החול מלא בפשפשים, זבובי חול ותולעים"

"במקום מתקנים יש צמיגים באדמה ובמרכז אחת החצרות יש פס בטון שילדים מחליקים ונופלים עליו אחרי הגשם", מספרת ענבר. "חתולים נכנסים ועושים צרכים בחול שלא עובר שום ניקיון או סינון. החול מזוהם ומלא בפשפשים, זבובי חול עוקצים ותולעים".

לדברי ההורים, ההזנחה משותפת למרבית גני הילדים בעיר, אך הובטח להם כי תינתן עדיפות לטיפול בגני הילדים השפתיים. "ילדים שצריכים ויסות חושי ונוגעים בחול בפעם הראשונה מתלהבים מזה ומתפלשים בו. מחריד לחשוב במה הם מתפלשים", אומרת ענבר. "החצרות נראות כמו עזובה, כמו חצר שילדים מעולם לא נכנסו אליה. צעצועים שבורים ומאולתרים, מסמרים שנפלו".

בעקבות הפרסום בחדשות 2 על הילדים שנעקצו על ידי עכבישים, הודיעה עיריית יהוד-מונוסון על מספר צעדים שיבוצעו "בטווח המיידי ובטווח הביניים" - וזאת לאחר ביקורת שהתקיימה בגנים. בין היתר נמסר מהעירייה כי הגנים יטופלו נגד עכבישים וירוססו, הצמיגים יוצאו מחצרות הגנים, העצים יסוידו והחול ינופה.

עם זאת, לטענת ההורים דווקא הצעד המשמעותי ביותר - כיסוי חלק מחצר הגן בדשא סינטטי - יבוצע רק "כחלק משיפוצי הקיץ המתוכננים ב-2015". "הבטיחו לנו שהאדמה תוחלף בריצוף ובדשא סינטטי אבל בכל פעם זה נדחה וניתנת עדיפות לדברים אחרים על פני הילדים", אומרת ענבר. "שמענו את ההבטחה הזאת כבר לפני שנה אבל ברגע שצריך לאשר תקציבים, הדברים נתקעים".

מעיריית יהוד-מונוסון נמסר בתגובה: "ראשת העיר החדשה של יהוד-מונוסון, יעלה מקליס, לקחה על עצמה, כבר בשנת כהונתה הראשונה, לחדש את פני כל הגנים העירוניים שלא תוחזקו כהלכה בשנים קודמות. החינוך עומד בראש סדר העדיפויות העירוני, ושיפוצי הקיץ במוסדות החינוך בעיר היו בהיקף חסר תקדים ובעלות של כחמישה מיליון שקלים - סכום הגבוה פי שש מבכל שנה אחרת לפני כן. צוות מקצועי מיוחד בדק את מצב הגנים וקבע את סדר העדיפויות לפיו שודרגו כמחצית מגני הילדים בעיר והתווספו להם גם משטחי דשא סינטטי. יתר הגנים ישודרגו ויתחדשו במשטחי דשא סינטטי בשנת התקציב הקרובה.

"העירייה מטפלת באופן מיידי ובעזרת אנשי מקצוע בבעיות נקודתיות. כך היה ויהיה גם במקרה הנוכחי, שטופל בזמן אמת. ברור לעירייה כי כל גן מבקש להיות הראשון בסדר העדיפויות והראשון שישודרג. תפקידם של צוותי העירייה הוא לבחון ולתת מענה אמיתי לטובת כלל תושבי העיר. ראשת העיר הבטיחה כי כל גני הילדים ביהוד מונוסון ישופצו וישודרגו, וכך יהיה. מקליס קשובה וזמינה לפניות התושבים וההורים ותיפגש עמם בשמחה לשיחה בנושא".