מבחן התולעים שמחליפות את המיחזור

ישראלים רבים נמנעים ממחזור ביתי בקומפוסט בשל זמן הדחיסה הארוך, הריח והצורך בערבוב. כעת, תולעים אוסטרליות עשויות להוות את הפתרון ולאכול את הפסולת הביתית: מפירות וירקות ועד עיתונים וגזם

האם פריצת הדרך הסביבתית הבאה תגיע דווקא מתולעים? כל ישראלי מייצר בממוצע קילוגרם וחצי של זבל ביום. ולמרות העלייה במספר האנשים שממחזרים את הפסולת הביתית, רבים עדיין מעדיפים להימנע מכך. הסיבות רבות: הקומפוסט דורש גינה, מייצר ריח רע, מזמן זבובים ודורש אוורור קבוע. כל זה עשוי להשתנות בקרוב, באופן אקולוגי וטבעי למדי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בניגוד לקומפוסט, שכבר נכנס לבתים רבים אך הופך את הזבל לדשן רק לאחר כחצי שנה, חברת "אגרולן" מציעה כעת את הפתרון הבא - תולעים אדומות שמכרסמות בתוך שעות ספורות את הזבל והופכות אותו לדשן. "לעומת הקומפוסטר הרגיל זה מהיר מאוד", הסיברה הדס גביש, נציגת החברה, שהדגישה כי הפתרון מייתר את הצורך בערבוב שייאש אנשים רבים. "הן עושות הכל לבד - רק צריך לדאוג שהקומפוסט לח, וחוץ מזה לא מרגישים אותן".

"אין להן דעות פוליטיות" (חדשות 2)

התולעים, שמקורן באוסטרליה, לא בררניות במיוחד: הן יכולות לחסל גזם של גינה ואפילו עיתונים משומשים. "כבר לא צריך למחזר, פשוט זורקים לקומפוסט והן עטות על זה - לא אכפת להן איזה סוג, אין להן דעות פוליטיות", הוסיפה גביש. "הן מחסלות מהר, הערמה יורדת ויש מקום".

המגש שהחברה מציעה יכול להכיל עד עשרת אלפים תולעים רעבות שממשיכות להתרבות. חשוב לציין שהתולעים אינן מסוכנות, לא מייצרות ריח רע ויכולות אפילו לגור במטבח. תוך שעות ספורות הן חיסלו את הבננה שהשארנו להן כניסוי.