לכלוך ופגרים בלול? אפשר גם אחרת

תחקיר הלולים שפורסם אמש בחדשות 2 חשף תמונה בעייתית של תנאי הגידול הקשים של עופות בישראל, אלא שבעולם מראים שאפשר גם אחרת. 95% מהביצים המשווקות באוסטריה מקורן בלולי חופש, כמו גם 90% מהביצים בהולנד ו-100% מהביצים בשוויץ

אמש (שלישי) פורסם במהדורה המרכזית תחקיר הנוגע למצבם העגום של הלולים בישראל. המצלמות הנסתרות חשפו את המצב התברואתי המחפיר של הלולים והתנאים האכזריים שבהם מוחזקות התרנגולות. בדיקת חדשות 2 Online מגלה שאפשר גם אחרת: בעוד שבישראל תרנגולות נחנקות למוות בין סורגי הכלובים - בעולם המגמה היא מעבר לגידול תרנגולות בלולים ללא כלובים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מנתוני עמותת אנונימוס לזכויות בעלי חיים עולה כי 95% מהביצים באוסטריה מקורם בלולים ללא כלובים. בהולנד 90% מהביצים המשווקות לצרכנים מוטלות על ידי תרנגולות המוחזקות בבתי גידול ללא כלובים, כמו גם 87% מהביצים בגרמניה וכ-60% מהביצים המשווקות בבריטניה.

תרנגולות נחנקות בכלובים (חדשות 2)


בשוויץ, מאז שנת 1992, נאסר כליל גידול התרנגולות בכלובים וכל הביצים המשווקות במדינה הניטרלית מקורם בלולי חופש. באוסטרליה הודיעה הרשת הקמעונאית הגדולה במדינה, Woolworths, כי תוך שלוש שנים תסיר לחלוטין ממדפיה את הביצים שמקורן בלולים המכילים כלובים.

כלובי הלולים המתועדים בתחקיר, המכונים "כלובי סלולה", נאסרו לשימוש באיחוד האירופי ובחלק ממדינות ארצות הברית. האלטרנטיבה לכלובים המתפקעים, בהם התרנגולות רומסות ומנקרות אחת את השנייה, הם, כאמור, לולי החופש. גידול התרנגולות בלולי החופש משתלם פחות למגדלי העופות ולכן מחירי ביצי חופש יקר בממוצע פי שניים מביצים רגילות, אך ההשקעה הכספית מתבטאת בחיסכון בייסורי העופות.

תאי הטלה בלולי מעוף


בין סוגי לולי החופש ניתן למנות את לולי המעוף ולולים אורגניים עם חצרות. לולי מעוף הם לולים ללא כלובים בהן התרנגולות חופשיות לנוע בשטח הלול, שכולל מערכת של מדפים ומוטות במספר מפלסי גובה. בלולי החצר מוחזקות התרנגולות בחצר מגודרת ומטילות את ביציהן בתאי הטלה. לצד היתרון המובהק של הלולים ללא כלובים חשוב לציין כי גם לולי החופש אינם חפים מסבל בעלי חיים. גם בלולי החופש מושמדים האפרוחים הזכרים חסרי התועלת הכלכלית וקוטמים את מקורן של התרנגולות בלהב מלובן.

נחנקות למוות - תרנגולות בכלובי סוללה (חדשות 2)


"זו שערורייה שבישראל של שנת 2014 תרנגולת מוחזקת למשך כל חייה הקצרים בכלוב צפוף ומצחין", מחה רונן בר, מנהל מחלקת החקירות של עמותת אנונימוס. "התרנגולות דורכות על פגרים מרקיבים כשתחתיהן ערימות ענק של צואה. תרנגולת היא בעל חיים ולא מכונת ייצור. מגיע לה חופש להסתובב, לנקר בקרקע ולפרוש כנפיים. הכוח לשנות נמצא בידיים של הצרכן. יותר ויותר אנשים מחרימים ביצים כי הם לא מוכנים לקחת חלק בהתעללות", תיאר.