סאמר עסלי נהרג בדליפת האמוניה

שעות אחרי שהוגדר כנעדר, אותר ללא רוח חיים הכבאי סאמר עסלי שהגיע למפעל באזור התעשייה עמק חפר שבו התרחשה הדליפה בה נפגעו 20 בני אדם. הסיבה לדליפה: פועלים חתכו צינור‎

נקבע מותו של הכבאי סאמר עסלי מכפר קרע שנפגע אמש (חמישי) באירוע חומרים מסוכנים שהוכרז באזור התעשייה עמק חפר. האירוע נגרם בעקבות דליפת אמוניה ממשחטת "הוד חפר". במשך שעות אחדות הוגדר הכבאי כנעדר, לאחר שאבד עמו הקשר, אולם סמוך לשעה 23:00 הוא אותר ללא רוח חיים וחולץ על ידי הכוחות בשטח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההערכה היא שעסלי מעד, ובשל החושך במקום התקשו המחלצים להגיע אליו במשך שעות.‎ הוא נלכד ככל הנראה בין הברזלים במפעל, ונגמר לו האוויר בבלוני החמצן.

עסלי, בן 34 מכפר קרע, התגייס למערך לוחמי האש לפני 11 שנים, ובתפקידו האחרון היה מפקד צוות בתחנת חדרה. הוא הניח אחריו אישה ושני ילדים. הודעה נמסרה למשפחתו.

סאמר עסלי

מוקדם יותר אתמול, בעקבות הדליפה, התבקשו אזרחים באזור להתסגר בתוך מבנים, אזור התעשייה פונה ונסגר וכבישים סמוכים נחסמו לתנועה. בין היתר נחסם כביש 4, מצומת הרא"ה לכיוון צפון. זמן קצר לאחר ההכרזה על האירוע, חברו אנשי פיקוד העורף לכוחות בשטח.

תושבי היישובים הסמוכים מתבקשים להסתגר בבתיהם

עם היוודע דבר הדליפה התבקשו תושבי היישובים גאולי תימן, חיבת ציון, כפר הרא"ה, בית חזון, חרב לאת, מבואות ים ומכמורת להסתגר בבתיהם, לסגור דלתות וחלונות, ולכבות מזגנים. רק בשעת לילה מאוחרת האיום הוסר.

מקום דליפת האמוניה, הערב (חי ביתן)

מחקירה ראשונית עולה כי אנשי המפעל סגרו את אחד הברזים כיוון שרצו לחתוך את הצינור המחובר אליו, אלא שבטעות הם סגרו ברז לא נכון. השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', שהגיע למקום אמר כי "עדיין מוקדם מדי לקבוע את סיבת הדליפה. אחרי מקרה כזה יוקם צוות משולב של המשטרה, כיבוי האש ויתר הכוחות. הצוות יוקם באופן מיידי ויחקור את כל מה שקשור לדליפה עצמה ולנפגעים".

לוחמי האש עדיין לא הצליחו להגיע למוקד הדליפה. "הכוחות המקצועיים יישארו פה בשטח הלילה ומחר", אמר השר לביטחון פנים. "כרגע קודם כל צריך לדאוג כמובן לפצועים ולהגיע לדליפה, ולסגור אותה כדי לחזור לשגרה".

אחד האזרחים שנפגעו מטופל בזירת האירוע, ה (חי ביתן)

17 בני אדם פונו לבתי החולים

24 צוותי כיבוי החלו לבצע פעולות לאיטום ועצירת הדליפה במקום. כוחות הכיבוי דיווחו כי מהמפעל דלפו כ-8 טון אמוניה ולכן הוחלט על רדיוס פינוי גדול. ממד"א נמסר כי נכון לשעה 23:40, נפגעו 20 בני אדם, בהם אחד בינוני ו-19 קל. חובשים ופרמדיקים של מד"א פינו 17 מהנפגעים לבתי החולים הלל יפה בחדרה ולניאדו בנתניה. שלושת הנפגעים הנותרים טופלו במקום ולא נזקקו לפינוי לבית חולים.

הנפגעים סבלו מבחילות, הקאות וקוצר נשימה. שישה מהפצועים הם כבאים שהגיעו למקום ונפגעו משאיפת החומר. כוחות משטרה גדולים מתחנת נתניה הגיעו עם תחילת הדליפה לאזור התעשייה והחלו בפינוי קונים משני מרכולים גדולים שנמצאים סמוך למפעל. במקביל זומנו למקום גם אנשי איכות הסביבה.

מקום דליפת האמוניה, הערב (חי ביתן)

"חומר מסוכן דלף במפעל העופות הוד חפר", עדכן דני יוספברג דובר כבאות נתניה. "האמוניה משמשת לתהליכי קירור במפעל. מבדיקה ראשונית עולה כי צנרת במפעל נסדקה או נחתכה, וזה מה שגרם לדליפת החומר המסוכן. פינינו אנשים ממספר מוקדים באזור התעשייה".

פרמדיק מד"א: "כל הצוותים ממוגנים"

"בסביבות רבע לעשר קיבלנו קריאות על דליפה ותחילת אירוע חומרים מסוכנים", סיפר לחדשות 2 Online רפי שבע, פרמדיק מד"א. "הגיעו צוותים וחובשים ואמבולנסים של טיפול נמרץ. טיפלנו ב-12 נפגעים משאיפת חומר מסוכן".

מכבי האש במקום הדליפה (דוברות כב"ה נתניה)

שבע הדגיש כי הצוותים בשטח פועלים על פי כל הנהלים ובהתאם לתרגולות. "כל הצוותים ממוגנים", הוא אמר. "כרגע אנחנו עומדים במעגל החיצוני וקולטים עוד נפגעים. כרגע לא ידוע על עוד נפגעים. האירוע בעיצומו".

מספר אנשים ששוחחנו איתם, המתגוררים ביישובים הסמוכים לדליפת האמוניה, לא היו מודעים כלל לאירוע ולא ידעו כי עליהם להסתגר בבתיהם. "לא הרגשנו שום תנועה ערה של כוחות מיוחדים ברחובות", אמר אחד מהם, "אין לנו מושג במה מדובר".

"לא קיבלנו הודעה להיות בבתים, אבל הגיעה הודעה דרך האי-מייל", אמר לחדשות 2 Online חננאל, המתגורר במושב חרב לאת. "כתבו שבמידה ומרגישים ריח, צריך לסגור חלונות ולהישאר בבתים".‬‎

אלון שני השתתף בהכנת הידיעה.