האם נמצא הפתרון לחרדה מטיסות?

שיטה חדשנית מאפשרת לסובלים מפחד טיסות להתמודד איתן באמצעות סימולטור המדמה את החוויה באוויר. רעש המנועים והנוף הנשקף מבעד לחלון זהים למציאות כמעט לחלוטין. דיוטי פרי אמנם אין, אבל את הפטור ממכס מחליפים רבים מהמטופלים בפטור מהפחד שאילץ אותם במשך שנים להישאר קרובים לבית

ישראלים רבים נוהגים לצאת לחופשה בחו"ל לפחות פעם בשנה, אך ישנם כאלה שלא מסוגלים לעזוב את גבולות המדינה - במשך שנים. הבעיה של אותם אנשים אינה נובעת מצו עיכוב יציאה מהארץ או בעיה בדרכונם - אלא מפחד המוכר בתור "חרדת טיסה". כעת מסתמן כי נמצא הפתרון עבור הסובלים מהפחד, בעזרת סימולטור מיוחד המאפשר להם להתרגל לתחושת השהייה באוויר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ב-15 השנים האחרונות רדיוס הטיולים של אלברט הסתכם בנסיעות קצרות, סמוך לביתו. נסיעות ארוכות הכניסו אותו לחרדה ועצם המחשבה על טיסות, היתה משתקת אותו. "הגוף מתכווץ, הלב מתחיל לדפוק במהירות והגוף בכמה שברירי שניות מתחיל להיכנס לפאניקה", מתאר אלברט את התחושות. "אני מתחיל לזעוק לעזרה וחושב שאני מאבד את הדעת. זאת הרגשה לא נוחה בכלל ודי מלחיצה".

על מנת להוריד את מפלס החרדה, אלברט הגיע לטיפול בסימולטור הטיסה בבית החולים תל השומר. הסיטואציה מרגישה הכי קרוב לדבר האמיתי: רעש המנועים, התנודות הקלות, רגע לפני שהמטוס מתחיל בנסיעה. אפילו הנוף המצוייר בחלון, שיעורר התרגשות אצל רוב האנשים, מהווה עבור אלברט מעין מלחמה עם עצמו.

"הצלחתי לטוס" (חדשות 2)

4 שעות - והחרדה עברה

אצל מרבית הסובלים מחרדת טיסה, הפחד נובע בעיקר מפוביות אחרות, כמו קלסטרופוביה למשל. הטראומה של אלברט התחילה בתאונת דרכים שבה היה מעורב. מאז הוא לא יכול לשאת את המחשבה על מקומות סגורים כמו מעליות, מכוניות והכי גרוע - מטוסים.

במהלך השנים ניסה אלברט אינספור טיפולים ומטפלים, אבל הספיקו לו רק ארבע שעות אינטנסיביות בסימולטור, מלווה בד"ר מיכל ליטווין, כדי לחולל שינוי דרמטי. לפני כחודשיים הוא אפילו טס עם אשתו לרודוס.

"היה מאוד קשה, מכיוון שזה טבילת אש ראשונה שלי לטוס", סיפר אלברט כיצד התגבר על החששות. "ראיתי שהפניקה היא לא כל כך נוראית. אמנם זאת הרגשה לא נינוחה לגוף אבל הצלחתי להתמודד ולעבור את זה בשלום".