משבר ההשתלות בהדסה: גם ניתוחי הריאה והלב הושעו

בצל הסערה בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, שבעקבותיה הוחלט להפסיק את השתלות הכליה והכבד, לחדשות 2 נודע כי כעת גם השתלות הריאה הוקפאו. הסיבה: סירוב לנתח חולה שהיה "במצב קשה מדי"

הניתוחים יוקפאו. ארכיון (AP)

בסוף השבוע הורה משרד הבריאות לעצור את השתלות הכליה והכבד בהדסה עין כרם, בעקבות חשיפות חדשות 2 על ניתוח השתלת כבד בהדסה שבוטל עקב סכסוך בין רופאים בכירים, ובעקבות אשפוזה של נערה בת 17 ביחידה לטיפול נמרץ לאחר ניתוח השתלת כליה שנדחה שלוש פעמים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כעת התקבלה במשרד הבריאות החלטה נוספת הנוגעת לבית החולים, לפיה יופסקו החל מהיום (שני) גם הניתוחים להשתלת ריאות ולב בהדסה. משמעות ההחלטה: להפסיק את ניתוחי ההשתלות לחלוטין, לפחות לחודש שלם. הסיבה להחלטה מגיעה לאחר שבבית החולים סירבו אמש לבצע ניתוח השתלת ריאה בחולה שמאושפז באחת המחלקות, למרות שנמצאה לו תרומת ריאה מתאימה, מאחר ולטענת הנהלת הדסה "מצבו של החולה לא מאפשר ניתוח מסובך שכזה, וישנו חשש לחייו".

הפרשה החדשה החלה אתמול בלילה, אז הודיע המרכז הלאומי להשתלות לבית החולים הדסה כי ישנה תרומת ריאה מתאימה לחולה שמאושפז אצלם. בבית החולים השיבו כי לא יוכלו לנתח אותו, ולכן הוחלט במרכז להעביר את הריאה לבית החולים בילינסון, על מנת שתושתל בחולה אחר. תרומת הריאה אכן הושתלה בחולה אחר, והחולה שמאושפז בהדסה - עדיין ממתין לתרומת ריאה שתציל את חייו.

סכסוך בבית החולים. הדסה עין כרם (פלאש 90)

משרד הבריאות: "הניתוחים יופסקו עד בירור הנושא"

שאלת המפתח היא האם אכן מצבו הרפואי של החולה המאושפז בהדסה אכן לא אפשר ניתוח השתלת ריאה, או שמא מדובר - שוב - בסכסוך של הנהלת הדסה עם רופאים בכירים שם, שמנע את ביצוע הניתוח. גורם בכיר במשרד הבריאות אמר הערב לחדשות 2: "השאלה המעניינת מבחינתנו, היא מה היה קורה אילו החולה היה מאושפז בבית חולים אחר, כמו בילינסון למשל. האם בבית חולים אחר דווקא כן היו מנתחים אותו? אין לנו תשובה על כך, זאת הסיבה שבגללה החלטנו להפסיק גם את ניתוחי השתלות הריאה והלב, עד שנשלים את בדיקתנו בנושא".

בנוגע למצבה של בת ה-17, בוועד מנהלי המחלקות בהדסה טוענים שמצבה של הנערה הדרדר מאחר והנהלת הדסה התעקשה שהניתוח יבוצע על ידי רופא שאינו עוסק בהשתלות בשנים האחרונות, ובלבד שלא יבוצע על ידי ד"ר הדר מרחב, מנהל יחידת ההשתלות בהדסה, שאותו מנסה הנהלת הדסה לפטר. לטענת הוועד, ההתעקשות שאת הניתוח יבצע רופא פחות מתאים לניתוחים מהסוג הזה, הוא זה שהוביל להתדרדרות במצבה של הנערה.

מבית החולים הדסה לא נמסרה תגובה עד למועד פרסום הידיעה.