"גשם אחד - והכפר הוצף כמו ונציה"

תושבים רבים בכפרים וערים בגליל לא חגגו את הגשמים, שגרמו לנזקים כבדים: מקריסת חומה לעבר בתים ועד הצפות וסתימות תעלות ניקוז. "זה רק הגשם הראשון שהוא עדיין לא גשם חזק. אבל התוצאות הן קשות", סיפר אחד התושבים לחדשות 2 Online

גשמי קללה ולא גשמי ברכה: משעות הבוקר (שני) ירדו גשמים רבים בצפון, ובמגזר הערבי נרשמו מספר מוקדים של נזקים ניכרים, ובעיקר הצפות של רחובות או כבישים מרכזיים. תושבים בגליל זעמו: "אצלנו התשתיות ממש רעועות, וגשם של עשר דקות יכול לגרום נזק".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעיר טמרה שבגליל המערבי הייתה מפולת של גבעה בעקבות הגשמים, וקיר תמיכה שנבנה במקום נהרס כליל וקרס לעבר מספר בתים שמתחת לגבעה. כתוצאה מכך, מספר חלונות וקירות של אותם בתים נהרסו.

הבעלים של אחד הבתים העריך הבוקר בשיחה עם חדשות 2 Online כי המצב רק יחמיר במהלך החורף: "אנחנו מדברים רק על הגשם הראשון שהוא עדיין לא גשם חזק. אבל התוצאות הן קשות, ואנחנו מצפים לנזקים עוד יותר גדולים כשתבוא הסערה הגדולה".

נזקי קריסת החומה בטמרה (אתר swtak.com)

"אצלנו התשתיות ממש רעועות וכל דבר יכול להציף ולגרום לנזק כמו זה שנגרם היום מגשם של עשר דקות בסך הכל", הוסיף התושב. המועצה המקומית הזימנה טרקטורים על מנת לסייע בפינוי המפגע ובטיפול בנזקים נוספים ביישוב.

לא רחוק משם, בכפר מנדא, הנזק היה עוד יותר גדול: מספר רחובות וכבישים מרכזיים הוצפו בשל הגשם, ובתים רבים הוצפו. נזקים רבים נגרמו למכשירים אלקטרוניים בבתים, ובעיקר בבתי קרקע ביישוב. במספר מקרים נאלצו הדיירים להיעזר בטרקטורים כדי לאפשר כניסה ויציאה מהבתים.

חלונות וקירות נפגעו מהקריסה (אתר swtak.com)

"הבעיה היא תשתיות". כפר מנדא, הבוקר

"גשם של עשר דקות הביא הצפה שלמה"

תושב הכפר אמר לחדשות 2 כי "הבעיה היא תשתיות, סתימות וניקוזים. אנחנו מדברים רק על גשם ראשון, והכפר הוצף כאילו שאנחנו בוונציה. ראשי הרשויות צריכים לפעול מיידית כדי לתקן את המצב בעניין התשתיות במגזר, כי לא יעלה על הדעת שגשם של חמש או עשר דקות יביא הצפה שלמה ועוד לא הגענו לחורף. הדבר הזה מאוד מדאיג וצריך להגיע לפתרון בעניין הזה". גם בכפר מנדא הזמינה המועצה טרקטורים על מנת לסייע בעבודות.

"הצפה עצומה, מאוד מדאיג"

בקריות, שם ירד ברד הבוקר, עדיין נרשמים שיבושים באספקת החשמל: תקלות בקווי מתח גבוה דווחו בקריית אתא וקריית ים. מרבית התקלות נגרמו כתוצאה מעצים שקרסו וחוטי חשמל שנקרעו, וצוותי חברת חשמל עומלים על תיקון התקלות.

מהמשטרה נמסר כי דוד שמש ניתק ונפל על רכב בקריית אתא וגרם נזק קל, ובחיפה נפגע רכב כתוצאה מקריסת עץ. "בשלב זה לא נתקבלו דיווחים על הצפות או סגירת כבישים - הנהגים מתבקשים לשמור על מרחקי בלימה מהרכב שלפניהם להדליק אורות ולנסוע בזהירות", ביקשו במשטרה.

תושבים נזקקו לסיוע ביציאה מהבתים

"ראשי הרשויות צריכים לפעול"

ממד"א נמסר כי במהלך הבוקר נפצעו קל שלושה בני אדם בקריות: אישה כבת 38 נפגעה בכתפה מחלון שנפתח בעוצמה בשל הרוח בקריית ים, הולכת רגל כבת 42 נפגעה בגפיים מענף שנשבר ונפל עליה בקריית מוצקין וגבר כבן 72 נחתך בזרועו מזכוכיות חלון שהתנפץ בקריית ביאליק.

אלון שני השתתף בהכנת הכתבה.