משבר ההשתלות: "משחקים בחיים של אנשים"

בעקבות עצירת ההשתלות בהדסה בשל מריבות הרופאים, הממתינים להשתלה חוששים ממצוקת תורים שתגרום לרבים לעבור ניתוח בחו"ל למרות האיסור. "השתלות זה לא סופרמרקט- צריך אמון ברופא", טען יו"ר עמותת מושתלי הכליה, "אני לא זוכר מקרה כזה"

ההשתלות הופסקו. אילוסטרציה (AP)

בעקבות המשבר בהדסה, אלפי חולים בסכנה: פחות מיממה לאחר הודעת משרד הבריאות על הפסקת ההשתלות בבית החולים הדסה בירושלים בעקבות המחדל שנחשף בחדשות 2, חולי הכליות בארץ חוששים ממשבר השתלות שיגרום לרבים לעבור ניתוח בחו"ל למרות האיסור החוקי על כך: "יש אנשים שכבר לקחו משכנתא כדי לצאת לחו"ל ולעבור השתלה שם, אנשים לקחו אחריות על החיים של עצמם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עמוס כנף, ראש העמותה הלאומית למושתלי כליה ומטופלי דיאליזה, טען בריאיון לחדשות 2 Online כי בכל שנותיו בתפקיד "לא זכור מקרה כזה - היה מקרה דומה בתל השומר לפני יותר מ-20 שנים בגלל מריבה בין רופאים, אבל זה לא הגיע למצב של עצירת ההשתלות".

כנף הסביר כי מעבר לעיכוב הצפוי בתורים ולהעברת הניתוחים לבתי חולים אחרים, "מה שקורה היום בהדסה עין כרם משפיע פסיכולוגית גם על אנשים שממתינים להשתלה". כנף סיפר כי בימים האחרונים מורגשת מצוקה בקרב חולי הכליות, מטופלי הדיאליזה והממתינים להשתלה: "המשבר משפיע גם על אלו שרק עכשיו נאמר להם שהם בדרך לדיאליזה".

למרות שכנף טען כי שני הרופאים - ד"ר הדר מרחב ופרופ' אחמד עיד - הם "רופאים טובים שאי אפשר להגיד עליהם מילה אחת רעה", הוא מתח ביקורת על ההתנהלות בהדסה. "להגיע למצב כזה של מריבה בין רופאים שמסכנת חיים, זה ממש משחק בחיים של אנשים", אמר יו"ר העמותה.

השלכות נרחבות למשבר בהדסה (חדשות 2)

"השתלות זה לא סופרמרקט"

"המדינה לא סופרת את החולה, אין לו אפשרות אחרת", הוסיף כנף, שמחה על שינוי החוק ב-2008 על מנת לאסור על השתלות בחו"ל. "לנו כחולים יש מחשבה שמי שעצר את התהליך הזה זה כמה רופאים בכירים, יחד עם משרד הבריאות ומשרד האוצר - כי הרבה כסף יצא מהמדינה". המשבר האחרון בהדסה מדגיש לדעתו את מצוקת החולים, שנאלצים להמתין למספר בתי חולים מצומצם בישראל: "זה לא סופרמרקט שאפשר לבחור אלטרנטיבות אחרות, החולה צריך לבטוח ולהאמין ברופא".

עם זאת, ביקש ראש העמותה לא לעשות הכללות: "יש לנו צוות רפואי מהטובים בעולם, אבל זה יכול לפגום באמון". כנף פנה לשרת הבריאות ולכל חברי הכנסת על מנת שימצאו פתרון לאלפי החולים בארץ - להערכת העמותה, ישנם למעלה מ-6,000 מטופלי דיאליזה ויותר מאלף איש מחכים להשתלה.  

הדסה: "מצבה של החולה יציב"

אתמול הודיע משרד הבריאות על עצירת ההשתלות בהדסה, בעקבות המחדל שהביא לאשפוזה בטיפול נמרץ של נערה בת 17 שניתוחה נדחה שלוש פעמים בשל מריבות פנימיות של רופאים בכירים. מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' ארנון אפק סיכם עם הנהלת בית החולים הדסה על הפסקת תכנית ההשתלות למשך החודש הקרוב ועד לגיבוש תכנית השתלות חדשה.

ועד המנהלים בבית החולים לא נותר אדיש למקרה, ושיגר מכתב בהול לבכירים בהדסה שבו נטען כי המעשים של הנהלת בית החולים מסכנים לכאורה את המטופלים. "ההנהלה מנעה מצוות ההשתלה המנוסה שהכיר את הנערה להיות אחראי להשתלה והפקידה אותו תחת אחריותו של מנתח מעולה, אך חסר ניסיון בשנים האחרונות בהשתלות", נכתב באיגרת החריפה.

בוועד המנהלים מכנים את ההתרחשות "ניתוח מחטף" ומביעים ספק אם בכירי בית החולים יכולים להמשיך בתפקידם בעקבות השתלשלות האירועים. "אין ספק שמעשי ההנהלה יובילו כרגע לעצירת תכנית ההשתלות לפחות בכליה", נכתב במכתב שנשלח. בנוסף הם דורשים את התפטרותם של האחראים ל"מחדל".

מבית החולים הדסה נמסר בתגובה כי "המידע המוצג במכתב ועד הרופאים אינו נכון, מטעה ומוטעה. מתוך שמירה על חיסיון החולה, הדסה מוסרת כי המושתלת עברה ניתוח נוסף, מצבה יציב, הכליה מתפקדת והיא בהכרה מלאה".