בעקבות החשיפה: ההשתלות ב"הדסה" יופסקו לחודש

במשרד הבריאות החליטו לעצור למשך חודש את כל ההשתלות בביה"ח הדסה עין כרם בעקבות חשיפת חדשות 2, אודות נערה שאושפזה לאחר שניתוחה נדחה בשל סכסוך רופאים. בעקבות האירועים, נבחנת כעת תכנית השתלות חדשה

ההשתלות יופסקו, אילוסטרציה (רויטרס)

בעקבות חשיפת חדשות 2 על מחדל ההשתלות בהדסה שהביא לאשפוזה בטיפול נמרץ של נערה בת 17 שניתוחה נדחה שלוש פעמים בשל מריבות פנימיות של רופאים בכירים, הוחלט במשרד הבריאות להפסיק לחודש את כל ההשתלות בבית החולים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' ארנון אפק סיכם עם הנהלת בית החולים הדסה על הפסקת תכנית ההשתלות למשך החודש הקרוב ועד לגיבוש תכנית השתלות חדשה. ההחלטה התקבלה במקביל להמלצת יו"ר המרכז הלאומי להשתלות פרופ' רפי ביאר אשר ביצע בשבוע שעבר ביקור בהדסה, קיבל את תכנית ההשתלות החדשה ונפגש עם רופאים ובכירים בבית החולים.

הוויכוח שעליו דווח לראשונה לפני כשבועיים במהדורה המרכזית ניצת לאחר שמשפחתה של הנערה דרשה שאת הניתוח יבצע ד"ר הדר מרחב, מנהל יחידת ההשתלות בהדסה. אולם בהנהלת בית החולים התעקשו שאת ההליך יבצע פרופ' אחמד עיד, מנתח מומחה שלא ביצע ניתוחי השתלות בעת האחרונה, הפעם האחרונה שפרופ' עיד ביצע השתלת כליה הייתה לפני כשנה.

לבסוף הצליחו גורמים בבית החולים לשכנע את משפחתה של הנערה בת ה-17, ופרופ' עיד ביצע את הניתוח שנמשך כחמש שעות, למרות שמשך הזמן המקובל נע בין שעתיים לשלוש בלבד. מדובר בהליך שאחוזי ההצלחה בו גבוהים מאוד, במיוחד כשהכליה מגיעה מתורם חי ובריא - וכך היה במקרה הזה כשאת האיבר סיפקה אמה של הצעירה.

בימים האחרונים, לאחר שהחלה בהתאוששות מהניתוח שעברה, הסתבך מצבה של הנערה באופן משמעותי והיא הועברה ליחידת הטיפול הנמרץ כשהיא מורדמת ומונשמת. מדובר בפעם הראשונה בחמש השנים האחרונות, שניתוח השתלת כליה בהדסה מסתבך, והמושתל מגיע לטיפול נמרץ, כשהוא בסכנת חיים.

ועד המנהלים בבית החולים לא נותר אדיש למקרה, ושיגר מכתב בהול לבכירים בהדסה שבו נטען כי המעשים של הנהלת בית החולים מסכנים לכאורה את המטופלים. "ההנהלה מנעה מצוות ההשתלה המנוסה שהכיר את הנערה להיות אחראי להשתלה והפקידה אותו תחת אחריותו של מנתח מעולה אך חסר ניסיון בשנים האחרונות בהשתלות", נכתב באיגרת החריפה.

בוועד המנהלים מכנים את ההתרחשות "ניתוח מחטף" ומביעים ספק אם בכירי בית החולים יכולים להמשיך בתפקידם בעקבות השתלשלות האירועים. "אין ספק שמעשי ההנהלה יובילו כרגע לעצירת תכנית ההשתלות לפחות בכליה", נכתב במכתב שנשלח. בנוסף הם דורשים את התפטרותם של האחראים ל"מחדל".

מבית החולים הדסה נמסר בתגובה כי "המידע המוצג במכתב ועד הרופאים אינו נכון, מטעה ומוטעה. מתוך שמירה על חיסיון החולה, הדסה מוסרת כי המושתלת עברה ניתוח נוסף הלילה, מצבה יציב, הכליה מתפקדת והיא בהכרה מלאה".