הניתוח בהדסה נדחה: המושתלת בטיפול נמרץ

פרסום ראשון: ניתוח השתלת כליה לנערה בת 17 נדחה שלוש פעמים בעקבות התעקשות הנהלת "הדסה" שרופא מסוים יבצע את ההליך, בניגוד לדעת המשפחה. לאחר שאלה נעתרו, הנערה נותחה ומצבה הידרדר. ועד המנהלים: "ההנהלה מסכנת מטופלים". הדסה: המידע אינו נכון

אילוסטרציה (רויטרס)

המאבק הפנימי בין הדסה גורם לפגיעה גם בחולים - כך לפחות עולה ממכתב של ועד המנהלים בבית החולים: לחדשות 2 נודע כי נערה בת 17 שעברה ניתוח להשתלת כליה בבית החולים בבירה מאושפזת במצב קשה מאוד, זאת לאחר שהניתוח שעברה נדחה שלוש פעמים בעקבות חילוקי דעות בתוך בית החולים לגבי זהות המנתח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הוויכוח שעליו דווח לראשונה לפני כשבועיים במהדורה המרכזית ניצת לאחר שמשפחתה של הנערה דרשה שאת הניתוח יבצע ד"ר הדר מרחב, מנהל יחידת ההשתלות בהדסה. אולם בהנהלת בית החולים התעקשו שאת ההליך יבצע פרופ' אחמד עיד, מנתח מומחה שלא ביצע ניתוחי השתלות בעת האחרונה, הפעם האחרונה שפרופ' עיד ביצע השתלת כליה הייתה לפני כשנה.

לבסוף הצליחו גורמים בבית החולים לשכנע את משפחתה של הנערה בת ה-17, ופרופ' עיד ביצע את הניתוח שנמשך כחמש שעות, למרות שמשך הזמן המקובל נע בין שעתיים לשלוש בלבד. מדובר בהליך שאחוזי ההצלחה בו גבוהים מאוד, במיוחד כשהכליה מגיעה מתורם חי ובריא - וכך היה במקרה הזה כשאת האיבר סיפקה אמה של הצעירה.

בימים האחרונים, לאחר שהחלה בהתאוששות מהניתוח שעברה, הסתבך מצבה של הנערה באופן משמעותי והיא הועברה ליחידת הטיפול הנמרץ כשהיא מורדמת ומונשמת. מדובר בפעם הראשונה בחמש השנים האחרונות, שניתוח השתלת כליה בהדסה מסתבך, והמושתל מגיע לטיפול נמרץ, כשהוא בסכנת חיים.

ועד המנהלים בבית החולים לא נותר אדיש למקרה, ושיגר מכתב בהול לבכירים בהדסה שבו נטען כי המעשים של הנהלת בית החולים מסכנים לכאורה את המטופלים. "ההנהלה מנעה מצוות ההשתלה המנוסה שהכיר את הנערה להיות אחראי להשתלה והפקידה אותו תחת אחריותו של מנתח מעולה אך חסר ניסיון בשנים האחרונות בהשתלות", נכתב באיגרת החריפה.

בוועד המנהלים מכנים את ההתרחשות "ניתוח מחטף" ומביעים ספק אם בכירי בית החולים יכולים להמשיך בתפקידם בעקבות השתלשלות האירועים. "אין ספק שמעשי ההנהלה יובילו כרגע לעצירת תכנית ההשתלות לפחות בכליה", נכתב במכתב שנשלח. בנוסף הם דורשים את התפטרותם של האחראים ל"מחדל".

מבית החולים הדסה נמסר בתגובה כי "המידע המוצג במכתב ועד הרופאים אינו נכון, מטעה ומוטעה. מתוך שמירה על חיסיון החולה, הדסה מוסרת כי המושתלת עברה ניתוח נוסף הלילה, מצבה יציב, הכליה מתפקדת והיא בהכרה מלאה".