אושר: כל שקית ניילון תעלה 30 אגורות

הכינו את הכסף הקטן: הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת החוק לפיה כל שקית ניילון תעלה 30 אגורות, לעומת ההצעה המקורית שקבעה שכל שקית תעלה 60 אגורות. השקיות מהוות מפגע תברואתי, שכן מיליארדי שקיות ניילון נצרכות בישראל בשנה, הן אינן מתכלות באתרי הפסולת, מצטברות בשטחים פתוחים ומזהמות את הים ומאגרי המים

בקרוב: בלי ניילון. מרכול, ארכיון (חדשות 2)

הלילה אישרה מליאת הכנסת בקריאה ראשונה את ההצעה שכולנו נרגיש במרכולים. ברוב של 39 ח"כים וללא מתנגדים הוחלט כי כל שקית ניילון בסופר תעלה 30 אגורות, ובמקביל יחולקו שקים רב פעמיים מבד. ההצעה כעת תעבור לוועדת הכלכלה, שתנסה להעביר את החוק לקריאה שנייה ושלישית כבר בשבועות הקרובים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הצעת החוק, כל משק בית יקבל שבעה סלים רב פעמיים מבד שניתן למחזר. קמפיין שקורא לציבור להפחית את השימוש בשקיות הניילון המזהמות יועלה בתקשורת על ידי המשרד להגנת הסביבה כבר בשבועות הקרובים, ויקרא לציבור להתחיל לחסוך בשימוש בשקיות ניילון.

השר להגנת הסביבה עמיר פרץ (התנועה) אמר עם אישור הצעת החוק: "כבר תוך מספר חודשים לא יחלקו יותר שקיות בבזבזנות במכולות וברשתות השיווק. כל ח"כ שהצביע בעד החוק, הוא שותף איתי היום למאבק בהתמכרות שהפכה לתלות מסוכנת ומזהמת. אנו נאבקים בתופעה שהפכה לסמל לבזבזנות וגבתה מחירים סביבתיים קשים. אני רגיש לטענות יצרני השקיות בישראל, אבל אסור לעצור את קידום החוק שיטיב עם הציבור ועם הסביבה".

"שקיות הניילון מזהמות את השטחים הפתוחים, גודשות את המטמנות וסותמות אותן, נאכלות על ידי בעלי חיים ולפעמים גורמות למיתה שלהם. הן מצטברות בים, במאגרי מים ומהוות נזק אקולוגי לדורי דורות", הסביר לחדשות 2 online עם הצגת הצעת החוק גלעד אוסטרובסקי, ראש תחום פסולת ומחזור באגודת אדם טבע ודין.

ההחלטה להגיש את הצעת החוק התקבלה במשרד להגנת הסביבה לאחר מחקר וסקר שהתקיימו בנושא, שתוצאותיו חשפו נתונים עגומים אודות ההיקף השימוש האדיר של הישראלים בשקיות החד-פעמיות. כעת מקווים כי הצעדים החדשים, בראשם מכירת השקיות במחיר של 30 אגורות, תביא לפתרון לבעיה הסביבתית החריפה.