שוב: ריב רופאים בהדסה מבטל ניתוח

אחרי מחדל השתלת הכבד שבוטלה, נראה שהוויכוחים בין הנהלת ביה"ח למנהל יחידת ההשתלות מביאים כעת לדחיית ניתוח השתלת כליה בנערה בת 17 – בפעם השלישית. אמה היא זו שאמורה לתרום לה את האיבר, והמשפחה זועמת

שערוריית השתלות נוספת בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים: בפעם השנייה בתוך שבוע וחצי בוטל ניתוח השתלה מציל חיים בבית החולים. גם הפעם הרקע לביטול הוא מריבות בין רופאים בכירים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במקרה זה מדובר בנערה בת 17 שחולה במחלת כליות קשה ועוברת טיפולי דיאליזה. אמה של הנערה הייתה אמורה לתרום לה כליה והניתוח המסובך אמור היה להתקיים כבר לפני שבועיים, אלא שמאז הוא בוטל שוב ושוב.

חדשות 2: שמעתי שהשתלת הכליה שהבת שלך אמורה הייתה לקבל מאשתך נדחתה כבר פעמיים.

האב: שלוש, כן.

חדשות 2: למה?

האב: יש שם בלגן.

בית החולים הדסה עין כרם (ויקיפדיה)

הבלגן עליו מדבר אביה של הנערה קשור, גם הפעם, לד"ר הדר מרחב - מנהל יחידת ההשתלות של הדסה עין כרם - שאמור היה לבצע את הניתוח. הנהלת בית החולים, שמבקשת לפטר את מרחב במסגרת הליכי התייעלות, מסרבת לאפשר לו לבצע ניתוחי השתלות, וזאת למרות שעקב צו מניעה של בית הדין לעבודה - מרחב עדיין מועסק בבית החולים.

ד"ר מרחב הוא הרופא המנוסה ביותר בניתוחי השתלות בהדסה, עם ניסיון של 550 השתלות ב-25 השנים האחרונות. כשהתקרב מועד הניתוח של הנערה ואמה, הנהלת הדסה ביקשה להחליף אותו בפרופ' אחמד עיד, שבשנים האחרונות כבר כמעט שלא מבצע ניתוח השתלות.

אביה של הנערה ראה את הדיווח בחדשות 2 בשבוע שעבר, על כך שניתוח השתלת כבד בוטל בגלל סירוב של הנהלת הדסה לאפשר לד"ר מרחב לנתח, ומיד הבין ששוב מריבות בין רופאים בכירים גורמות לביטול ניתוחי השתלות. הפעם הריב הזה בא על חשבון בתו בת ה-17. שלוש פעמים התייצב האב עם בתו ואשתו ובכל פעם הניתוח בוטל. הביטול האחרון אירע הבוקר.

האב: לא יודע מה היה בין המרחב הזה (ד"ר הדר מרחב) לבית החולים. אני מה שמעניין אותי זה שהבת שלי ואשתי יעשו את הניתוח. זה מה שמעניין אותי.

חדשות 2: מה אמרה הבת שלך כשכל פעם ביטלו שוב ושוב את הניתוח, איך היא הגיבה?

האב: מה, היא רק בכתה. ילדה בת 17, מה תעשה? את האמת, אני בשוק. מה אני אגיד לך. אני מרגיש שזהו, אין אמונה בבתי חולים.

למרבה הצער, במדינת ישראל ישנן מעט מדי תרומות איברים. רק 10% מאוכלוסיית ישראל חתומה על כרטיס תורם איברים. התוצאה היא שמדי שנה מתים כ-100 חולים במהלך ההמתנה לניתוח השתלה.

"הניתוח יתבצע כמתוכנן" (דניאל נחמיה, חדשות 2)

"בית החולים מתנהל כתקנו", אמר בתגובה ד"ר אשר שלמון, סגן מנהל בית החולים הדסה עין כרם. "ההנהלה מנהלת, הרופאים מטפלים ואנחנו עושים כמיטב יכולתנו להעניק את הטיפול הטוב, המסור והבטוח ביותר".

"הדחייה היום נבעה מכך שהמשפחה קיבלה מידע מגמתי ושגוי ולכן חששה לבצע את ההשתלה", הוסיף ד"ר שלמון. "לשמחתי הם השתכנעו והניתוח יתבצע מחר בבוקר כמתוכנן. לא מדובר בסכסוך רופאים אלא בעימות עם מרחב והעניינים מתבררים במקומות הנכונים. ההחלטות בבית החולים מתקבלות אך ורק על סמך אחריותנו לבריאות החולים".