בהלת האבולה: תרגיל נרחב בנתב"ג

על רקע החשש העולמי מפני התפשטות מגפת האבולה הוחלט לתרגל תרחיש של הגעת נוסע עם תסמינים של הנגיף לישראל – החל משלב התשאול בנמל התעופה ועד לבידודו ופינויו לבית החולים

ישראל נערכת למגפת האבולה: על רקע החשש העולמי מפני התפשטות המגפה, נערך הבוקר (שישי) בנמל התעופה בן גוריון תרגיל רחב היקף המדמה כניסת נוסעים שהגיעו ממדינות בעלות סיכון גבוה להידבקות בנגיף הקטלני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בין ישראל לבין המדינות הנגועות במערב אפריקה אין טיסות ישירות, לכן ערכו ברשות שדות התעופה רשימה של טיסות ביניים שעשויות היו להביא עמן נוסעים מאותן מדינות. במהלך התרגול תושאלו נוסעים שנחתו עם טיסת "טורקיז איירווייז" מאיסטנבול, מכיוון שזו ידועה כתחנת מעבר מוכרת לנוסעים ששהו במערב אפריקה.

הצוותים מתרגלים פעולות בקרה (עזרי עמרם)

על פי הנוהל, כל הנוסעים שנחתו מטיסות חשודות עברו תשאול בנוגע לשהות במערב אפריקה בשלושת השבועות שטרם נחיתתם בישראל. אם ענו בחיוב או שהם מציגים תסמינים חשודים (חום, בחילות, הקאות וכו') - יישלחו לבידוד באולם הנוסעים הנכנסים.

בחדר הבידוד ימשיכו לעבור הנוסעים תשאול על ידי בקר, שאף ימדוד את חום גופם באמצעות מדחום לייזר. במקביל יתקבל דיווח במשרד הבריאות ואז יוחלט האם לפנות את הנוסע החשוד לבית החולים. במקרה כזה יוזעק למקום אמבולנס של מגן דוד אדום.

בדיקת נוסע חשוד (עזרי עמרם)

התרגיל נערך בשיתוף רשות שדות התעופה, משרד הבריאות, רשות ההגירה והאוכלוסין, משרד הפנים, מגן דוד אדום ומשטרת ישראל. מטרתו היא לשפר את שיתוף הפעולה בין כלל הגורמים הרלוונטיים - החל משלב האיתור ועד לשלב האשפוז בבית החולים.

תרגיל נרחב בנתב"ג (עזרי עמרם)

אמש קיים ראש הממשלה נתניהו התייעצות נוספת לבחינת היערכות הרשויות בישראל להתפשטות הנגיף. בהתייעצות השתתפו השרה גרמן, מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' ארנון אפק ומנהל נתב"ג שמואל זכאי.

בשיחה הנחה ראש הממשלה נתניהו להגביר את ההיערכות בכל דרכי הכניסה לישראל ולנקוט בצעדי מנע לרבות בדיקות חום לנוסעים המגיעים מאזורים שבהם יש חשש להתפרצות הנגיף.

עמליה דואק השתתפה בהכנת הכתבה.