משרד הבריאות קובע: שימוש במיטת שיזוף - מסרטן באופן ודאי

לאחר שהשימוש בהן סווג כמסרטן באופן שהינו קרוב לוודאי, קובע היום משרד הבריאות: שימוש במיטות השיזוף הינו מסרטן באופן ודאי. במשרד ממליצים לציבור להימנע מהחשיפה לקרינה האולטרה סגולה של מיטות השיזוף, שעלולה לגרום לסרטן העור ולמלנומה

מיטות השיזוף - מסרטנות באופן ודאי (AP)

עד היום זה היה כמעט ודאי, מהיום זה רשמי: בהודעה שפרסם היום (ראשון) משרד הבריאות, בה הופיעה רשימה עדכנית של רשימת החומרים המסרטנים, נמצאת בשורה לא מעודדת לכל אלה שעושים שימוש במיטות השיזוף: מבדיקת משרד הבריאות עולה כי השימוש במיטות גורם לסרטן באופן ודאי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מהרשימה, המבוססת על הרשימות המעודכנות ביותר של המרכז לחקר הסרטן של איגוד הבריאות העולמי, עולה כי חשיפה לקרינה אולטרה סגולה ממיטות שיזוף הועברה מקבוצה שסווגה כ"מסרטנת באופן קרוב לוודאי" לקבוצת החומרים המסרטנת באופן ודאי. לפיכך, במשרד ממליצים לציבור להימנע מהחשיפה לחומרים האלה או לעשות בהם שימוש מושכל על מנת לצמצם את החשיפה.

קודם לקביעת משרד הבריאות, שהתריע עד כה כי שימוש במיטות שיזוף מסרטן באופן קרוב לוודאי, הזהירה האגודה למלחמה בסרטן את הציבור מפני השימוש בהן. באגודה טוענים כי שיזוף במיטות שפולטות קרינה אולטרה סגולה מסוכן באותה מידה כמו חשיפה לאור השמש - וכי הוא גורם נזקים בריאותיים מצטברים לטווח ארוך.

חשיפה ממושכת לקרני מיטות השיזוף עלולה לגרום לסרטן העור

חשיפת יתר לקרניים אלה, מזהירים באגודה למלחמה בסרטן, עלולה לגרום לפגיעה בעיניים או בראייה, לפריחה, להתקמטות מוקדמת של העור, לריבוי כתמים על העור ונגעים קדם סרטניים, ולסיכון ממשי לחלות בסרטן העור ובמלנומה.

במאי האחרון אישרה ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, תקנות של משרד הבריאות שקבעו מספר מגבלות, בהן השימוש במיטות שיזוף יוגבל לגילאי 18 ומעלה וכי בעלי מכוני השיזוף יחויבו להתקין שלט אזהרה המתריע מפני סכנות השימוש בהן. כמו כן, על פי התקנות, על המשתזפים בהן לעשות שימוש במגן עיניים.

ארגון הבריאות העולמי אף המליץ לתייג את מיטות השיזוף באותה הקטגוריה כמו חשיפה לטבק ואסבסט, ולסמנן כמסרטנות לבני אדם ובמדינות רבות קיימות מגבלות על השימוש במיטות השיזוף. בברזיל, למשל, נאסר לחלוטין השימוש בהן.