במד"א העלו כוננות לקראת החג

לקראת כניסת השנה החדשה וסוף השבוע הארוך שלפנינו, במד"א מזהירים את הציבור מסכנות שונות בחג והארגון יעמיד אלפי מתנדבים בכוננות עד לסיום החג, ומבקשים להזכיר כי יש להיות ערניים לילדים שנמצאים במקום לא מוכר, לא לעלות על ההגה אחרי ארוחה כבדה וגם – מזהירים מהסכנות הטמונות בגפילטע פיש ובחריימה המסורתיים

אלפי מתנדבי מד"א בכוננות, ארכיון (AP)

כוננות גפילטע: במגן דוד אדום הושלמה ההערכות לקראת ראש השנה וצוותי החירום של מד"א מוכנים לטפל בשלל מקרים העלולים להתרחש במהלך החג. בתחנות מד"א יתוגברו המשמרות בחובשים ופאראמדיקים מתנדבים ובמהלך ימי החג וסוף השבוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אלפי כונני מד"א יעמדו בכוננות בשכונות המגורים ויאבטחו גם בבתי הכנסת ויוזנקו במידת הצורך. גם מסוקי מד"א עומדים בכוננות. בארגון מזכירים כי עצם השהות של הילדים בבית ואווירת החופש עלולה להוביל לפגיעות ולתאונות בבית כתוצאה של חוסר תשומת לב.

לקראת כניסת החג, במגן דוד אדום מבקשים להזכיר ולהרחיק מיחמים במטבח ופלטות שבת חמות שעליהם סירים מילדים, חשוב לתת תשומת לב לילדים שמתארחים בסביבה לא מוכרת ולהסביר להם על הסכנות, לדוגמא במקום שבו קיים חלון ללא סורגים או רחובות לא מוכרים.

סכנת זיהום וחנק מדגים

עוד מזהירים כי הכבישים עמוסים במשפחות שנוסעות לארוחות החג ובחזרה בשעות הלילה ובמוצאי החג. "לצערנו מידי חג אנו נתקלים בתאונות הנגרמות מנהיגה תחת השפעת אלכוהול ועייפות, יש להקפיד על מנוחה מספקת ועל נהג תורן שלא שותה בארוחת החג", מזכיר דובר מד"א זכי הלר.

סכנה ייחודית לראש השנה בה נתקלים אנשי מד"א כל שנה היא שלעיתים נגרם זיהום מעצמות הדגים, מאכל החג המסורתי, בזמן הכנתם. זיהום שכזה לרוב מחייב טיפול רפואי הכולל מתן אנטיביוטיקה ובנוסף קיים חשש לחנק מעצמות של דג, בייחוד אצל ילדים מתחת לגיל חמש. פעמים רבות העצם אינה נראית לעין בהיותה חבויה בתוך הדג עצמו או בגפילטע פיש.

על מנת למנוע את הסכנות הטמונות באכילת הדג, ממליצים במד"א שלא לתת לילדים מתחת גיל 5 לאכול דגים עם עצמות ולילדים מעל גיל 5 לבדוק היטב את מנת הדג המוגשת להם ולנקות אותה מעצמות. "אני קורא לציבור להקפיד על המלצות הבטיחות ולתת יתר תשומת לב על מנת להימנע מתאונות ביתיות הנגרמות במהלך חופשת הילדים ואווירת המנוחה של ההורים", אומר מנכ"ל מד"א אלי בין. "אני קורא לציבור הנהגים להקפיד לא לנהוג לאחר ארוחות כבדות ותחת השפעת אלכוהול".