פרסום ראשון: חידוש רישיון למריחואנה רפואית - בהמלצת רופא משפחה

מרפאות הכאב בבתי חולים כורעות תחת עומס החולים המבקשים אישור לחידוש הרישיון לקנאביס רפואי, החולים מתקשים לקבל היתר, ובמשרד הבריאות החליטו לפעול. במקום הנוהל הישן שדרש אישור ממומחה לכאב, מעתה יתירו לחולים לחדש את ההיתר למריחואנה רפואית באישורו של רופא משפחה בלבד – לפחות באופן זמני

אילוסטרציה

בקרוב מאוד יהיה הרבה יותר קל לחדש רישיונות לשימוש במריחואנה רפואית במדינת ישראל. משרד הבריאות החליט לאפשר לאלפי חולים לחדש את הרישיון שלהם לשימוש במריחואנה רפואית באמצעות המלצה של רופא משפחה בלבד, במקום המלצה של רופאה מומחה לכאב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במדינת ישראל ישנם כיום כ-8,000 חולים שסובלים מכאב כרוני, וניתן להם רישיון לשימוש בקנאביס רפואי. הרישיון הוא בדרך כלל ל-30-50 גרם בחודש, אך ישנם כאלה שיש להם רישיון אפילו ל-100 גרם בחודש.

כדי לקבל את הרישיון מלכתחילה, החולים צריכים להביא המלצה מרופא מומחה לכאב, אולם גם כשברצונם לחדש את הרישיון, פעם בשנה, הם נדרשו עד כה להביא שוב המלצה מאותו רופא מומחה.
הבעיה היא שבבתי חולים רבים בישראל החליטו להפסיק לטפל בחולים שזקוקים לקנאביס רפואי, כי העומס במרפאות הכאב בבתי החולים הפך לבלתי נסבל בשל הדרישה לרישיון.

כך נוצר מצב שבו אלפי חולים לא הצליחו לחדש את הרישיונות שלהם. בעקבות זאת, במשרד הבריאות החליטו להסתפק בהמלצה של רופא משפחה, שמטבע הדברים - קל הרבה יותר לקבל.

מיישרים קו עם העולם

לכאורה, מדובר בעניין טכני בלבד, אך לא כך הדבר. לרוב אין שום בעיה להשיג המלצה מרופא משפחה, בניגוד לרופאים מומחים לטיפול בכאב כרוני, שהתור אליהם הוא לעתים 8 חודשים, והם מקשים על חולים מחשש שינסו להוציא מהם מרשם כזה, כשהוא לא באמת נדרש.

יתרה על כך, למעשה, מדינת ישראל מיישרת קו עם מדינות נוספות שהחליטו לאפשר שימוש במריחואנה רפואית באמצעות המלצה של רופא משפחה בלבד, כמו: קליפורניה, וושינגטון וקולורדו בארה"ב, קנדה, הולנד, אוסטריה וגרמניה.

במשרד הבריאות אישרו את הדברים והדגישו שמדובר בפתרון זמני. יחד עם זאת, גורם בכיר במשרד הבריאות ציין כי "הפתרון הזמני הזה לא מוגבל בזמן, ונשקלת האפשרות להפוך אותו לפתרון קבוע".