משחק המחשב שמסייע בשיקום הפצועים בעזה. צפו

לפני חודש הרגיש סא"ל י' שהחיים עוזבים אותו – אחרי שנפצע קשה בסג'עייה. כעת, שיטת טיפול חדשה בשיבא מעניקה תקווה חדשה בשיקום, זה אמנם נראה כמו חדר משחקים חדיש, אבל זה יכול לשנות לפצועים את החיים

את הקרבות בעזה נאלץ סגן אלוף י', מפקד יחידת אגוז, להמיר בקרבות השיקום. רק לפני חודש, בדרך מסג'עיה לסורוקה, הוא חש כי החיים עוזבים אותו, בורחים ממנו. "הבנתי שנפצעתי קשה ברגע שזה קרה", סיפר י'. "כשהתחיל לרדת דם על הבטן הבנתי שמזה יהיה קשה לצאת. הוא זרם חזק".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סא"ל י' נפגע מפיצוץ מטען חבלה בעורק מרכזי בין הצוואר לכתף, ואיבד כל כך הרבה דם עד ש-50% משדה הראיה שלו נפגע. בנוסף, הוא סובל משיתוק חלקי בידו השמאלית. "כשאתה קרוב למות אתה לא מתוסכל מאיזו בעיה קטנה בעיניים", אומר י' בביטול.

כעת י' הוא חלק מקבוצת הפיילוט, הנסיינים הראשונים של מכונת ה-VR, מציאות מדומה, שהושקה השבוע בבית החולים שיבא בתל השומר. יש רק שתי מכונות כאלה בעולם, השנייה נמצאת בבסיס הצבא האמריקני בטקסס. המחיר: 11 מיליון שקלים.

"ככל שזה נראה לונה פארק, זה לא לונה פארק", הסביר דוקטור יצחק (צקי) זיו-נר, מנהל המחלקה לשיקום אורתופדי בבית החולים שיבא. "אנחנו יודעים מה יש לבן אדם ודרך המשחק לעשות מניפולציה של המוח. אם מרכז מסויים ניזוק אנחנו יכולים לגרום למוח לחפש מרכזים חדשים ולהעביר אליהם תפקוד.

"יש בזה הרבה יותר עניין מפיזיותרפיה רגילה", סיפר סגן ג', מפקד צוות ביחידת רימון שנפצע בעזה. "אני מגיע לטווחים שאני לא מגיע אליהם אינסטינקטיבית".

המכונה הזו תסייע לא רק לפצועי צוק איתן אלא גם לחולי פרקינסון, קטועי גפיים ומשותקים. כשהם באווירת משחק המחשב, אפילו הכאבים נשכחים לרגע והמטרה הופכת להיות שבירת שיא התוצאה הטובה ביותר. השיקום יהיה כמובן הניצחון האמיתי.