האסון בערבה: חודשה זרימת הנפט

חברת קצא"א המפעילה את קו הנפט שגרם לזיהום שמורת עין עברונה שבערבה לפני כארבעה חודשים, חידשה באחרונה ללא תיאום את הזרימה בקו. במשרד להגנת הסביבה זועמים על המהלך, שנעשה לטענתם ללא תיאום ומבהירים שלא יהססו לנקוט בצעדים משפטיים

דליפת הנפט, דצמבר 2014 (המשרד להגנת הסביבה)

ארבעה חודשים לאחר אסון דליפת הנפט בשמורת עין עברונה שבערבה, חידשה חברת קצא"א את ההזרמה בצינור מבלי להשלים את כל הפעולות הנדרשות לשם כך. במשרד להגנת הסביבה זועמים ומאיימים בנקיטת צעדים משפטיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במשרד להגנת הסביבה מותחים ביקורת חריפה על התנהלות חברת קצא"א, שהחלה בהזרמה מחודשת של הנפט בצינור מבלי שהמהלך תואם מולם. במכתב נוקב ששיגר למנכ"ל וליו"ר החברה, מחה מנהל מחוז הדרום במשרד גיא סמט על הפעולה החד-צדדית.

"נדרשים שורה של שיפורים כדי להבטיח את הזרמת הדלק בקו, ולשם כך עליכם להיערך באופן סדור", כתב סמט. "עוד לפני שהספקנו לקיים דיון אחד בנושא, התחלתם בהזרמת הדלק. אני רואה בחומרה מהלך חד צדדי זה. ההזרמה היא פרי שיקול דעת שגוי ומוטעה והחלטה חסרת אחריות".

לסיום הבהיר סמט כי אם החברה לא תפסיק את ההזרמה לאלתר, לא יהסס המשרד לפנות לערכאות המשפטיות הרלוונטיות כדי להבטיח את הפסקת ההזרמה תוך ביצוע כל פעולה הנדרשת למניעת דליפה נוספת בצינור.

בחברת קצא"א דחו את הטענות, והדגישו כי זרימת הדלק בקו לא חודשה. לטענתם, בוצעה בקו הזרמה נקודתית בלבד כחלק מתיקון הקו ומבדיקתו.