אשפוז הקשישה בכפייה: איש לא אשם

בעקבות חשיפת חדשות 2 מינתה שרת הבריאות ועדה מקצועית שנדרשה לחקור את נסיבות האשפוז הכפוי של ניצולת השואה ממגדל העמק. מסקנות הוועדה הגיעו לידי חדשות 2 ומהן עולה כי הלקח היחיד הוא לרענן נהלים. אף גורם מקרב מקבלי ההחלטות בפסיכיאטריה המחוזית של מחוז הצפון לא ננזף או הועבר מתפקידו

הקשישה שאושפזה בכפייה, ארכיון (מאיר זגורי)

יותר מחודש חלף מאז נחשף בחדשות 2 סיפור האשפוז הכפוי של ניצולת השואה ממגדל העמק בבית החולים הפסיכיאטרי שער מנשה, ועדיין לא הוטלה אחריות למקרה על אף גורם שהיה מעורב במעשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שרת הבריאות יעל גרמן התחייבה לאחר פרסום המקרה כי ועדה מקצועית שמינתה תחקור את נסיבות האירוע. המסקנות שהועברו היום (חמישי) לידי חדשות 2 מצביעות כי הלקח היחיד שהופק לפי שעה הוא כי יש "לרענן נהלים". איש ממקבלי ההחלטות בקרב אנשי הפסיכיאטריה המחוזית במחוז הצפון לא הועבר מתפקידו או ננזף על העוול שנגרם לקשישה.

לפני מספר שבועות קיבל בית המשפט המחוזי בחיפה את הערר שהגיש האגף לסיוע משפטי במשרד המשפטים, והורה לשחרר את ניצולת השואה. בית המשפט מצא כי לא היה מקום מלכתחילה לאשפז את הקשישה. השופט אברהם אליקים מתח ביקורת חריפה וחסרת תקדים על התנהלות שירותי בריאות הנפש ואף התנצל בשם הרשויות בפני הקשישה.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "אכן, בעקבות המקרה המצער ובהתאם להנחיית שרת הבריאות, הוקם צוות לתחקור האירוע אשר הגיש מסקנותיו לשרת הבריאות ולמנכ"ל המשרד פרופ' ארנון אפק. מסקנתו העיקרית של צוות הבדיקה הייתה כי יש לרענן את הנוהל הקיים של ביצוע הוראות כפויות, לרבות שימוש באמצעים מגבילים. אנו נמצאים כעת במהלך של עבודה אינטנסיבית על שינוי של הנוהל. עם פרסומו של הנוהל הוא יעבור הטמעה של כלל הגורמים במערכת בריאות הנפש וכן יוצג לציבור בהתאם לרוח משרד הבריאות של שקיפות ושיתוף הציבור".