בקרוב: 3 ימי מחלה ללא אישור רופא

לאחר משא ומתן ממושך בין ההסתדרות הרפואית לבין איגוד לשכות המסחר, צפויה הממשלה לאשר בקרוב תקנות חדשות לימי המחלה בישראל שלפיהן כל עובד יוכל להיעדר מדי שנה במשך שלושה ימים מבלי שיצטרך להביא אישור רופא למעסיקיו. המטרה: להקל על העומס בקופות החולים

שינויים בעבודה. ארכיון (רויטרס)

האם עומדת להיחסך מאיתנו הפרוצדורה המעיקה? הממשלה צפויה לאשר בקרוב תקנות חדשות שעל פיהן כל עובד במשק הישראלי יוכל להיעדר במשך שלושה ימים, מדי שנה, מבלי שיצטרך להביא על כך אישור רפואי למעסיקים שלו - זאת לאחר משא ומתן ממושך בין ההסתדרות הרפואית לאיגוד לשכות המסחר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כיום נדרשים העובדים להציג אישור מחלה מרופא המשפחה שלהם אפילו על היעדרות של יום אחד בלבד. על פי הנוהל החדש, העובד יוכל לקחת שניים מתוך שלושת הימים ברצף - וללא אישור מרופא.

מטרת התקנות היא להקל על קופות החולים. לטענתן, אין צורך להטריח את החולה בגלל כל הצטננות קלה המחייבת מנוחה של יום או יומיים בבית. הציפייה היא שהתקנה החדשה תביא להקלה על העומס בקופות החולים, ותמנע מהחולים את הביקור המיותר שבמקרים רבים רק גורם להידבקות בווירוסים שונים.

פחות שעות בתור

"אנחנו נפנה הרבה זמן מרופאי הקהילה, שיוכלו לטפל במי שבאמת זקוק לתשומת הלב ובמי שבאמת חולה", אמרה עו"ד לאה ופנר, מזכ"לית ההסתדרות הרפואית. "כך לא נהיה במצב שאנחנו פשוט מבלים שעות בקופת חולים רק בשביל פתק מחלה".

עם זאת, ישנם שלושה מקרים שבהם יחולו מגבלות על התקנה והעובדים יחויבו להציג אישור מחלה רפואי למעסיקים. המקרה הראשון הוא היעדרות לאחר קבלת זימון לשימוע לפני פיטורים או בתקופת הודעה מוקדמת לפני התפטרות. המקרה השני הוא היעדרות קבוצתית מתואמת והמקרה השלישי הוא אם העובד ייעדר במהלך חצי-השנה הראשונה לאחר תחילת העסקתו.

תקנה נוספת שצפויה לקבל את אישור הממשלה בקרוב תקבע כי גם כאשר העובד יביא אישור מחלה, רופאו לא יידרש לפרט במסמך ממה סובל העובד - זאת כדי להימנע מפגיעה בחיסיונם הרפואי של העובדים.