ים מלח התגלה בירח של שבתאי

האם לים המלח יש אוקיינוס תאום בירח של שבתאי, טיטאן? חללית בלתי מאויישת חשפה עדויות המצביעות על מקור של מים מלוחים ביותר הקיים מתחת לפני השטח של הירח, שאולי אירח צורות חיים בעבר. החוקרים מאוכזבים כי המשמעות היא שיש סיכוי קלוש להימצאות חיים במקום

אוקיאנוס מלוח מתחת לפני השטח. טיטאן (אתר נאס"א)

גשושית (חללית קטנה ובלתי מאוישת) שנעה על פני אחד מירחיו של כוכב הלכת שבתאי חשפה כי מתחת לפני השטח שלו קיים ככל הנראה אוקיינוס הדומה מאד לים המלח ולשאר מקווי המים המלוחים בכדור הארץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אבל איך יודעים מה נמצא מתחת לפני השטח של הכוכב באמצעות הגשושית? החוקרים טוענים כי כוח המשיכה של הירח טיטאן הוא חזק ביחס לגודלו, דבר היכול להצביע על כך שישנם מים כבדים במיוחד מתחת לפני השטח. מים כאלה מכילים ריכוז מלח גבוה יותר, דוגמת ים המלח שלנו, שמכיל 34 אחוזי מלח.

"טיטאן ממשיך להוכיח שאין סוף לנפלאות שמגלים בו", אומרת לינדה ספילקר מהמעבדה להנעה סילונית, האחראית מטעם ארה"ב על פרוייקט קאסיני, שזהו גם שמו של האסטרונום שהבחין לראשונה בירחיו של שבתאי. "בעזרת הגשושית שנמצאת שם כל כך הרבה זמן אנחנו חושפים תעלומות חדשות עוד לפני שהקודמות נפתרות", הוסיפה ספילקר.

מים הם המפתח והמקור לחיים על פני כדור הארץ ולכן הסבירות הכי גבוהה למציאת צורת חיים בעולם אחר היא לחפש אחר מים. אלא שהנתונים החדשים הללו על הרכב המים הבוגדני, פוגעים בסיכוי להימצאות צורת חיים עכשווית מתחת לפני השטח של טיטאן.

"הידיעה הזו משנה את ההערכות לגבי האוקיינוס הזה כתומך בחיים, אך ייתכן שבעבר התנאים שם היו שונים מאוד", מציין המדען המוביל במחקר, ג'וזפה מיטרי.