כוכבת חדשה בחופי ישראל: המסרקנית

מי מכם שהבחין לאחרונה בכמה מדוזות בחופי ישראל, יכול כעת להירגע: לא מדובר בחוטית הנודדת, אם כי במסרקנית המצויה, שלמרבה המזל אינה צורבת במגעה עם העור. בינתיים מדובר במופע של פרטים בודדים שנסחפו אל חופי נהריה ואשדוד. המדוזה, אגב, עדיין לא נראית באופק

לא מין פולש. המסרקנית (שבי רוטמן)

בחודש שעבר הגיעה לישראל אורחת חדשה: המסרקנית. למרות הדמיון הרב בינה לבין החוטית הנודדת - הלא היא המדוזה המצויה - המסרקנית אינה צורבת את העור ולכן אינה מהווה איום על ציבור הרוחצים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך חודש מאי נצפו בחופי נהריה ואשדוד מספר פרטים של המסרקנית, המוכרת גם בשם Leucothea multicornis. רגע לפני שהבהלה החלה, ביקשו במכון לחקר ימים ואגמים בחיפה להרגיע כי לא מדובר במין פולש כדוגמת המדוזה, וכי לא מדובר במופע של נחילים.

המסרקנית מצויה בעיקר במערב הים התיכון, שם ניתן להיתקל בה בריכוזים גדולים. בשונה מהמדוזה, המסרקנית אינה צורבת במגעה עם העור. עם זאת השפעתה על האקולוגיה נחשבת הרסנית ובנחילים גדולים היא עשויה אף לחבל בפעילותן של משאבות מפעלים ותחנות רוח.

הפעם האחרונה שבה נרשם ביקור של המסרקנית בחופי ישראל הייתה בשנת 2009, אז נתגלה פרט אחד שלה מסוג "מסרקנית ליידי", שנחשב דווקא לזן פולש ומסוכן. למרבה המזל, הגעתה לאזור התבצעה באופן מלאכותי, ככל הנראה על ידי כלי שיט הנושאים מים מהאוקיינוס האטלנטי במכלי איזון.