בגלל קרציה: בת 25 במצב קשה

בבית החולים איכילוב בתל אביב מאושפזת במצב קשה בת 25 שנדבקה בנגיף ה-TBE, לאחר שנעקצה על ידי קרציה בטיול באוסטריה. "החלו לה כאבי ראש וכאבים ואז היא אושפזה שבועיים מהטיול", סיפרו בבית החולים. איך אפשר להימנע מזה?

ארכיון (חדשות 2)

בת 25 מאושפזת במצב קשה במרכז הרפואי תל-אביב משבוע שעבר, לאחר שנדבקה בנגיף ה-TBE Tick-borne encephalitis) TBE) שהועבר אליה דרך עקיצה של קרציה בזמן שהותה בטיול שטח קצר באוסטריה לפני כשבועיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לאחר טיול שטח בן מספר שעות באוסטריה, היא חשה עקצוץ ברגל ונמצאו לה שתי קרציות שהוצאו לה שם. היא חזרה לישראל וכעבור שבועיים החלו לה כאבי ראש וסימנים נוירולוגיים והיא אושפזה.

המחלה גורמת לפגיעה במערכת העצבים, ויכולה להשאיר נזקים נוירולוגים משמעותיים ובמקרים מסוימים אפילו לתמותה.הנגיף קיים בעיקר באזורים מיוערים במערב אירופה וכן ברוסיה ובסיביר. באוסטריה למשל, כולם מקבלים חיסון למחלה וגם בארץ ישנו חיסון שניתן במידת הצורך למטיילים.

"קרציה מסוימת עוקצת אותך ומחדירה את זה לדם שלך, ובאופן נדיר יותר זה יכול לעבור בשתייה של חלב לא מפוסטר", הסבירה בשיחה עם חדשות 2 Online ד״ר יעל פארן, מנהלת מרפאת מטיילים. "ישראלים רבים לא מודעים למחלה - ועל כן חשוב לקבל ייעוץ לפני טיול באזורים מיוערים באירופה".

איך אפשר להימנע מזה?

"אפשר למנוע הידבקות בנגיף על ידי לבוש של בגדים ארוכים, נעילת נעליים סגורים והכנסת החולצה למכנסיים, ויש גם תכשירים שונים עם ריכוזים גבוהים", ציינה ד"ר פארן - אך הרגיעה: "זה לא קורה בערים גדולות אלא רק באזורי יערות, שהפכו להיות פופולאריים בקרב הקהל הישראלי בשנים האחרונות".

לפי פארן, מטיילים הנוסעים למדינות אירופה אינם מודעים לסיכון זה, או לאמצעים הקיימים למניעת המחלה ועל אפשרויות החיסון למחלה. לקראת עונת הקיץ חשוב לברר אלו חיסונים יש לבצע גם לנסיעה למדינות מערביות.