תיעוד: כך נוהגים בתרנגולות המיועדות לשחיטה

בעיטות, השלכות וחניקות הן רק חלק משיטת העבודה שבה נוקטים עובדים במשחטת "הוד חפר" במאות התרנגולות שעוברות תחת ידיהם מדי יום. תיעוד שהגיע לידי חדשות 2 Online חושף כמה משיטת העבודה השנויות במחלוקת. במשחטה טוענים: "פועלים על פי תקנות צער בעלי חיים". שיטת עבודה לגיטימית או התעללות? שפטו בעצמכם

מאחורי הסורגים: תיעוד שהגיע לידי חדשות 2 Online חושף את היחס הקר ואת התנאים הקשים שלהם זוכים אלפי עופות המיועדים לשחיטה במשחטת הוד חפר שבאזור חדרה, זאת תוך הפרת תקנות צער בעלי חיים שעל פי הן מחויב המתקן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתיעוד שסיפקו פעילים למען בעלי חיים, נראה אחד העובדים במקום כשהוא לוכד תרנגולות טועות בעזרת מוט מעוקל שנכרך סביב צווארן. תרנגולות אחרות נראות פשוט מושלכות מרגליהן או מכנפיהן אל תוך מיכלי פלסטיק גדולים, שם הן שוהות בדחיסות בהמתנה לשחיטה.

בהמשך התיעוד נראה עובד אחר כשהוא בועט בפראות באחד הכלובים, המלאים עד אפס מקום בבעלי כנף. כמו כן, בשאר מתקני הכליאה נראים העופות החיים דחוסים בתנאים סניטרים קשים, כשחלקם אף פצועים ומפוטמים, ואינם מסוגלים לעמוד על רגליהם. בתנאים הללו הם ממתינים, לעתים אפילו במשך שעות, עד שיגיע תורם לעבור תחת הסכין.

לתרנגולות שהצליחו בדרך נס להימלט ממשטחי השחיטה לא ציפה גורל טוב יותר. חלקן תועדו כשהן נדרסות תחת גלגלי מלגזות השינוע שפועלות במקום, בעוד שהאחרות נאספו חזרה אל מיכלי השחיטה באפס רגישות.

"את הנעשה במשחטה תיעדנו במספר ביקורים מתחילת השנה", מספר רועי שפרניק שצילם את ההתרחשויות. "גילינו לנגד עינינו מציאות אכזרית של הובלת העופות בכלובים פגומים שפוצעים אותם, שעות ארוכות של המתנה עד לשחיטה והתנהגות אלימה של עובדי המשחטה שבועטים בתרנגולות או זורקים אותם ממקום למקום כאילו היו כדור. מתייחסים אליהם כאל חפצים דוממים. מדובר בצער בעלי חיים, שהחוק בנושא חל גם על הנעשה בין כתלי המשחטות".

"מתקשים לזוז בגלל הזריקות"

עוד מתברר כי בעבר הייתה העבודה במשחטה קשה יותר. בשיחה קצרה שקיים עובד המקום עם אחד הפעילים, הוא מספר עם מה נאלצו עד כה העובדים להתמודד ביום יום, ומספר כיצד הפכה עבודתם לקשה קצת פחות. "בשביל לתפוס אותו (את התרנגול) היית צריך לרוץ ולהשתגע", הוא מסביר. "היום הוא עומד, הוא לא זז. אין לו כוח לזוז. כולו זריקות". בהמשך מבהיר העובד כי למרות המראות שלהם נחשף הוא לא נמנע מאכילת עוף. "זה בריא", אמר. "מה אני אוכל? אני אהיה צמחוני? זה פחות בריא"

משחטת "הוד חפר" היא אחת משלוש משחטות שבהן מחזיקה חברת א.ת שיווק, העוסקת בשחיטה ובשיווק של מוצרי פטם והודו קפואים וטריים בשוק בישראל. בשנת 2009 רכשה קבוצת "תנובה" 50% ממניות החברה, ממנה היא מקבלת בין השאר חלקי עוף המשמשים למוצריה.

ממשחטת "הוד חפר" נמסר בתגובה: "משחטת הוד חפר נוהגת על פי כל הכללים ומקפידה לפעול על פי ההנחיות המחמירות ביותר של כל הגורמים הנוגעים לנושא צער בעלי חיים. הקטע שצולם הוא של האזור התפעולי במשחטה, לשם מגיעות משאיות ומלגזות שפורקות כלובים. כשפותחים את דלת הכלוב קורה שעופות בודדים יוצאים ממנו, ועל מנת ללכוד אותם כדי למנוע את דריסתם ולמנוע פגיעה בעובדים נעשה שימוש במוט ייעודי שלוכד את העוף ברגלו. כמו כן, העובד שצולם בועט בכלוב ניסה לשחרר מגירה שנתקעה. בשל בעיות טכניות (כגון אלה שצולמו בסרטון), עברה המשחטה לשימוש בכלובים אחרים, שאינם מצריכים שימוש בכוח על מנת לפתוח אותם. הסרטון צולם לפני חמישה חודשים והכלובים המתועדים בו כבר אינם בשימוש. במשחטת הוד חפר מעבירים הנחיות ברורות לעובדי המשחטה בדבר הטיפול הראוי והנכון בעופות. עם זאת, כדי לרענן את ההנחיות האלה, החלטנו לקיים אסיפות הסברה בימים הקרובים".

עוד ציינו בחברה כי "לפני כעשרה ימים העברנו קורס מיוחד לשלושים מעובדי החברה ובו עברנו על כל התקנות והדגשים שעניינן 'צער בעלי כנף'".

מקבוצת "תנובה" נמסר: "משחטת הוד חפר מקפידה לפעול על פי ההנחיות המחמירות ביותר של כל הגורמים הנוגעים בטיפול בבעלי חיים וזאת גם בהתאם למדיניות המחמירה של תנובה בנושאים אלה. תנובה עומדת בקשר עם הנהלת הוד חפר ותמשיך לוודא שמדיניות זו תיושם במלואה, תוך רענון הנהלים בקרב עובדי החברה".