המחקרים הרפואיים בישראל נמצאים בסכנה

בתי חולים בישראל משתתפים באופן קבוע במחקרים בינלאומיים של חברות תרופות מחו"ל, במסגרתם ניתנים לחולים ישראלים תרופות ניסיוניות בחינם, שלעיתים מצילות את חייהם לאחר שטיפולים אחרים לא עזרו להם. אבל כעת ישנה סכנה להמשך קיומם של המחקרים הללו בישראל בגלל החלטה תמוהה של רשות המסים

רשות המסים נגד החולים? מדיניות חדשה של רשות המסים גורמת בפועל להוצאה של ישראל מרשימת המדינות בהן מתבצעים ניסויים רפואיים בינלאומיים, ובכך לוקחת מהחולים תרופות ניסיוניות שבעבר הצילו חיים. הרשות טוענת: רק לאחרונה גילינו שהמצב הקודם לא היה חוקי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ארבעים אלף שקל בחודש - זהו המחיר של תרופה לסרטן הדם (לוקמיה) שהחזירה לחיים את חביבה פורים, בת 76, אחרי שבמשך שנים מצבה הידרדר ושום תרופה לא עזרה לה. רק כשהחלה לקבל תרופה ניסיונית, היא חזרה לתפקד: "חזרתי לעשות את כל הדברים שסבתא רוצה לעשות", היא אמרה.

פורים קיבלה את התרופה הניסיונית בחינם במסגרת מחקר בינלאומית של החברה האמריקנית המייצרת אותו. כעת ניסויים שכאלה עלולים להיפסק, בעקבות מדיניות חדשה של רשות המסים.  

הרשות החליטה לבטל את החזר המע"מ שמקבלות חברות התרופות שעושות את הניסויים הללו בישראל. המדיניות הזאת הופכת את ישראל למדינה שלא כדאי לבצע בה ניסויים כאלה. ד"ר ליאוניד אדלמן, יו"ר ההסתדרות הרפואית, אמר כי פנה לרשות המסים בבקשה לשנות את המדיניות אך ללא הצלחה.

ד"ר אדלמן טען כי המדיניות של רשות המסים נותנת יד לאלה שקוראים להחרים את הרופאים הישראלים בקהילה הבינלאומית. ברשות המסים הסבירו שאין תשתית חוקית להחזר המס הזה, אך כעת הם פועלים לתקן את המצב וליצור פתרון חוקי לבעיה שנוצרה בהקדם.