השטפונות בדרום ממעוף הציפור. צפו

הגשמים העזים שירדו היום ברחבי הארץ גרמו להצפות ונזקים. מסוף טאבה נסגר עקב הצפה ובשירות המטאורולוגי הכריזו כי זוהי הפעם ראשונה במאי שבה ירד גשם בכל תחנות המדידה. כך נראתה מהאוויר הסערה החורפית שפקדה את ישראל באמצע האביב

כמות שיא של משקעים נרשמה היום (ה') בכל רחבי הארץ, בעיצומה של עונת האביב. הבוקר אף הכריז השירות המטאורולוגי כי היממה האחרונה הייתה היממה הגשומה ביותר בחודש מאי מאז החלו את המדידות בפריסה ארצית ב-1920. הגשמים העזים, שיורדים מאז שעות הלילה, גרמו לשיטפונות בנחלים בערבה ובמדבר יהודה, שעלו על גדותיהם והציפו כבישים. במסוף טאבה הסמוך לאילת אירעו שטפונות שגרמו להצפה והביאו לסגירתו. גם באזור המרכז יורדים גשמים חזקים מאז אמש, מה שהביא לעומסי תנועה ולנזקים ברכוש ולחקלאות. מצלמה שהוצבה על רחפן של חברת "בליידוורקס" תיעדה את השטפונות בכבישי הדרום המוצפים. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

במהלך הלילה נתקעו כ-70 מטיילים אמריקנים כבני 18 סמוך לנחל נקרות בערבה. מתנדבי יחידות החילוץ הגיעו לנחל כבר משעות הלילה ועמלו לחלץ את המטיילים, מתנועת "בני עקיבא" העולמית, שנתקעו בחניון חולית הסמוך לנחל. מסוק עם צוות של מתנדבי יחידת חילוץ ערבה סייע במבצע החילוץ שהסתיים בהצלחה בשעות הצהריים. מצבם של הנערים מוגדר טוב.

בין נחל צאלים לנחל חבר, נתקעו שלושה אוטובוסים ובהם 126 תיירים מתאילנד שהיו בדרכם מירדן לעין גדי. אנשי יחידת החילוץ העבירו להם מים ומחפשים אחר מקורות מזון להעביר להם - זאת עד שהדרך תיפתח וחילוצם יתאפשר.

אחרי שעות, המטיילים האמריקנים חולצו (דני אביבי)

היממה הגשומה ביותר בחודש מאי, הניבה ממוצע ארצי של כ-25 מילימטרים גשם, כשלראשונה בחודש זה, נמדדו משקעים שירדו בכל תחנת מדידה בארץ. שיא הגשם ביממה האחרונה היה בקיבוץ צרעה שבאזור ירושלים, שם ירדו 82 מילימטרים של גשם.  

הדרום שוצף מים בעקבות הגשמים, היום (ששי כהן)

גם בתחנה הוותיקה בבית ג'ימאל, הסמוכה לבית שמש, הצטברו 75 מילימטרים - שיא חדש לחודש מאי מאז ראשית המדידות.

מפלס הכנרת עלה מאז שעות הבוקר ב-2.5 סנטימטרים. מדובר בשיא מאז תחילת המדידות.

הצפות, נזקים - ורבים שנתקעו ונזקקו לחילוץ

הגשם הכה בעוצמה גם באילת, היום (דובר משטרת אילת)

משעות הבוקר התקבלו גם עשרות פניות של חקלאים מכל רחבי הארץ על נזקים שנגרמו בעקבות מזג האוויר הגשום והסוער שהחל אמש. עיקר הנזק שדווח עד כה נגרם כתוצאה מהברד והגשמים - כך נמסר מהקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות.

זרימה אדירה בנחלים (חטיבת דובר המשטרה)


הברד פגע בעיקר בגידולי פירות שונים כמו ענבים, משמש, אפרסקים ונקטרינות, בעיקר באזור לכיש. הגשמים גרמו נזק לגידולי שחת השונים המשמשים בעיקר למאכל לבעלי חיים ושהונחו בשדות לייבוש. מנכ"ל הקרן מעריך כי מדובר בנזקים לחקלאות בהיקף של מיליוני שקלים.