הסערה שככה – מתי הגשם יחזור?

מאז 1920 – כמעט מאה שנה – לא נראו בישראל כמויות גשם כאלו בחודש מאי האביבי. הצפות, שיטפונות וכמויות אדירות של גשם בכל חלקי הארץ. ביממה אחת ירד יותר גשם מאשר בכל חודש ינואר ופברואר. האם זה מאחורינו או שמומלץ עדיין להצטייד במטריות? וגם: היכן ירדו הכמויות הגדולות ביותר?

הסערה הגדולה מאחורינו והמכ"מ נקי לחלוטין מעננים. אמנם בקצה הטווח שלו ניתן לראות גוש עננים מבצבץ, שאמור לבשר על מעט גשם שעוד יירד בהמשך הערב באזור הדרום, אבל מה שהיה היום כבר לא יחזור על עצמו - לפחות לא בימים הקרובים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כמויות הגשם האדירות כיכבו בעיקר בקיבוץ צרעה, שם ירדו 82 מילימטרים - שיא מאז שנת 1964. בצמח ירדו 40 מילימטרים, בערד 39, בירושלים 34 ובבאר שבע ירדו 35 מילימטרים של גשם בסערה החורפית שהגיעה אלינו בשיאו של האביב.

כמויות הגשם האלו אולי לא נראות גדולות מדי, אבל אם מסתכלים עליהן ביחס לממוצע של חודש מאי, ניתן להבחין בקלות שמדובר בכמויות אדירות. בערד, לדוגמה, הממוצע לחודש מאי עומד רק על מילימטר אחד, כך שכמות הגשם שירדה שם היום גבוהה ב-3,900% מהממוצע.

נתוני הגשם שירד ביממה האחרונה (חדשות 2)

גשם עוד יירד הלילה ומחר - אבל מעט, ובטח שלא בליווי המופעים האור-קוליים שהיו לנו היום. מעט הגשם הזה יירד ככל הנראה בעיקר באזור הצפון. ביום שישי כבר יהיה נוח, הטמפרטורות יעלו ויהיו פחות עננים בשמיים.

גם השבת תהיה נוחה, עם עלייה נוספת בטמפרטורות. בערב עדיין יהיה קריר בימים הקרובים, ובשני אולי אפילו יתרחש אירוע קצרצר של גשם בעיקר בצפון, אבל הטמפרטורות יישארו פחות או יותר סביב הממוצע. ככה זה באביב - עונה של שינויים.

התחזית: סוף שבוע נעים (יגל אלקוביץ)

היממה הגשומה ביותר בחודש מאי - מאז 1920

היממה האחרונה בה ירדו גשמים רבים בכל רחבי הארץ, הייתה היממה הגשומה ביותר בחודש מאי מאז החלו את המדידות בפריסה ארצית ב-1920 - כך עולה מנתוני השירות המטאורולוגי שפורסמו הבוקר. היממה הגשומה ביותר בחודש מאי, הניבה ממוצע ארצי של כ-25 מילימטרים גשם, כשלראשונה בחודש זה, נמדדו משקעים שירדו בכל תחנת מדידה בארץ.

בתחנה הוותיקה בבית ג'ימאל, הסמוכה לבית שמש, הצטברו 75 מילימטרים - שיא חדש לחודש מאי מאז ראשית המדידות. מפלס הכנרת עלה מאז שעות הבוקר ב-2.5 סנטימטרים ומדובר בשיא מאז תחילת המדידות.

הגשמים העזים שירדו גרמו לשיטפונות בנחלים, בערבה ובמדבר יהודה, שעלו על גדותיהם והציפו כבישים. גם באזור המרכז יורדים גשמים חזקים מאז אמש, מה שהביא לעומסי תנועה ולנזקים ברכוש ולחקלאות.

כבישים הוצפו גם באילת (דובר משטרת אילת)

כ-70 נערים נתקעו סמוך לנחל נקרות בערבה

במהלך הלילה נתקעו כ-70 מטיילים אמריקנים כבני 18 סמוך לנחל נקרות בערבה. מתנדבי יחידות החילוץ הגיעו לנחל כבר משעות הלילה ועמלו לחלץ את המטיילים, מתנועת "בני עקיבא" העולמית, שנתקעו בחניון חולית הסמוך לנחל. מסוק עם צוות של מתנדבי יחידת חילוץ ערבה סייע במבצע החילוץ שהסתיים בהצלחה בשעות הצהריים. מצבם של הנערים מוגדר טוב.

בין נחל צאלים לנחל חבר, נתקעו שלושה אוטובוסים ובהם 126 תיירים מתאילנד שהיו בדרכם מירדן לעין גדי. אנשי יחידת החילוץ העבירו להם מים ומחפשים אחר מקורות מזון להעביר להם - זאת עד שהדרך תיפתח וחילוצם יתאפשר.

חילוץ מטיילים בערבה (דני אביבי)

משעות הבוקר התקבלו גם עשרות פניות של חקלאים מכל רחבי הארץ על נזקים שנגרמו בעקבות מזג האוויר הגשום והסוער שהחל אמש. עיקר הנזק שדווח עד כה נגרם כתוצאה מהברד והגשמים - כך נמסר מהקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות.

הברד פגע בעיקר בגידולי פירות שונים כמו ענבים, משמש, אפרסקים ונקטרינות, בעיקר באזור לכיש. הגשמים גרמו נזק לגידולי שחת השונים המשמשים בעיקר למאכל לבעלי חיים ושהונחו בשדות לייבוש. מנכ"ל הקרן מעריך כי מדובר בנזקים לחקלאות בהיקף של מיליוני שקלים.