פראי, ישראלי ופוטוגני: תמונות הטבע של השנה

במהלך מעקב ביער בן שמן הבחין הצלם אלכס גייפמן בגור שועל מתנדנד על ענף, שמנסה להציל עצמו מנפילה. הגור לא נפגע, והרגע שנקלט בעדשה זיכה את גייפמן בתמונת השנה בתערוכת "תמונת טבע #2, המספקת הצצה לרגעים המדהימים של בעלי החיים בישראל. כך זה נראה

תמונת השנה: גורי שועל (אלכס גייפמן)

אנפה שנראית כמו רקדנית פלמנקו, שעיר מצוי, הקטן בדורסי הלילה בישראל, הנחבא בין קפלי גזע, וגור שועל שמנסה להפיל את עצמו מנפילה. אלה רק חלק מבעלי החיים בנוף הישראלי שהונצחו בתערוכת "תמונת טבע 2#" שתיפתח מחר במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

זו השנה השנייה בה תוצג בישראל Wildlife Photographer of the Year, התערוכה הבינלאומית של המוזיאון להיסטוריה של הטבע בלונדון ו-BBC worldwide. בישראל מוצגת תערוכה זו לצד "תמונת טבע 2#", תערוכה של צילומי חיות בטבע בארץ.

התצלומים נבחרו מבין אלפי צילומים שהוגשו לתחרות בקזכו בקטגוריות שונות: דיוקן של חיה, ציפורים, העולם התת-ימי, זוחלים ודו-חיים, חיות בתנאים מבוקרים, חיי לילה, חסרי חוליות, טבע עירוני, יונקים, ממלכת הטבע, משפחות בטבע, קונפליקט בין אדם לחיה, הומור של חיה ועוד.

שעיר מצוי נחבא בין קפלי גזע עץ אשל (עזרא חדד)

הזוכה בתמונת השנה, הצלם אלכס גייפמן, סיפר כיצד הנציח את הרגע בעדשה: "במסגרת מעקב שערכתי במהלך הקיץ האחרון אחר משפחה של שועלים מצויים באזור יער בן שמן, לא הרחק ממושב גִמזו, הבחנתי בגורי שועל בני ארבעה או חמישה חודשים בעת שטיפסו על עץ לעת ערב. זו הייתה הפעם הראשונה שהבחנתי בשני גורים המטפסים יחדיו, תוך כדי משחק.

ארנבת מצויה לצד דיונות בבסיס פלמחים (איל כהן)

"קודם לכן הייתי רגיל לראותם מטפסים כל אחד לחוד. לא הספקתי לצלם את השניים, והנה אחד מהם מתנדנד על הענף, מנסה להציל עצמו מנפילה. בהתרגשות רבה צילמתי תמונות אחדות מתוך הרכב ששימש לי כמחבוא. לאחר מכן נפל הגור על הקרקע, אך לא נגרם לו כל נזק".

עופר צבי אימץ נאקה כאם, נחל סכר (ערן היימס)

השופטים שהתרשמו נימקו את בחירתם בהסבר הבא: "נמצא בתמונה צילום רגע נדיר בחיי השועלים הצעירים, כמשחקם של ילדים המטפסים על העצים. רגע לא הרואי, תלוי על בלימה, תוך שימת לב של הצלם לסביבה, ולאור המיוחד".

אנפה אפורה בבריכות הדגים בחוף הכרמל (רועי אברהם)