מהערב החורף חוזר: סופות רעמים וברד

ביממה הקרובה מסתמנים תנאי מזג אוויר חריגים. החל מהערב ועד מחר בערב, יחלוף אזור מאוד פעיל באטמוספירה - שהינו חלק מפעילות המשפיעה על מזרח הים התיכון כולו - מעל ישראל ויניב סופות רעמים, ברד, משבי רוח פתאומיים ושיטפונות בנחלי הדרום והמזרח

אילוסטרציה (גיא צברי)

אף כי אירועי גשם בעונות מעבר, לצד שרבים, הם אינם מחזה נדיר, ביממה הקרובה מסתמנים תנאי מזג אוויר חריגים. החל מהערב ועד מחר בערב יחלוף אזור מאוד פעיל באטמוספירה,  שהינו חלק מפעילות המשפיעה על מזרח הים התיכון כולו, מעל ישראל ויניב סופות רעמים, ברד, משבי רוח פתאומיים ושיטפונות בנחלי הדרום והמזרח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מכיוון שהפעילות תגיע מדרום, הראשונים לקבל את הגשם יהיו תושבי הנגב, אילת והערבה. אבל במהרה המשקעים יכסו את כל הארץ - אך לזמן קצר יחסית. על פי תחזית המשקעים של מספר מודלים לחיזוי, צפויה כמות משקעים חריגה לתקופה זו של השנה העשויה להסתכם ב-30-60 מ"מ בתוך זמן קצר, מה שמעלה את החשש לשיטפונות בזק בנחלים ולהצפות במישור החוף.

נראה ששיא המשקעים יחלוף בין חצות היום לשעות הצהריים מחר. האזורים הגשומים ביותר יהיו צפון הנגב ומישור החוף, אך בכל מקום בארץ עלולה להתפתח לפתע סופת רעמים אדירה שתלווה ברוחות וברד. החום השורר בשכבות הנמוכות של האטמוספירה בעונות מעבר מאוד "נפיץ" ועלול להביא לתוצאות קשות.

הרס בבית אלפא (צפריר דגן)

בשנה שעברה בחג שבועות התפתחה סופת רעמים בשרון שגרמה לנזק רב בגן ילדים כתוצאה מפגיעת ברק בכפר ידידיה. בדצמבר האחרון, סופת רעמים מאסיבית גרמה לפרצי רוח חריגים שזרעו הרס נרחב בבית אלפא למרגלות הגלבוע.

הטמפרטורות מחר יירדו באופן ניכר ולמעשה לא ישתנו כמעט בין הבוקר לצהריים בשל כיסוי העננות וגם בשל החזית הקרה שסיים את מעברה בשעות הבוקר.

מומלץ לנהגים לא לחצות זרימות מים על כבישים דרום ובמזרח מחשש להיסחפות. כמו כן, משבי רוח עזים עלולים להכות בכל מקום. בין היתר ייתכנו נזקי ברד בשטחים חקלאיים, והצפות במקומות הנמוכים לרבות אילת.

מחר בערב הפעילות תדעך במהירות ונישאר עם גשם מקומי עד שישי בצהריים, לרוב קל. בשבת כבר יהיה נאה אבל עדיין קריר יחסית לימים האחרונים.