בדיקת דם פשוטה תאבחן סרטן השד?

הגילוי המוקדם של המחלה הוא האתגר הגדול ביותר במאבק במחלה, לנוכח העובדה שבדיקת הממוגרפיה המוכרת יעילה רק מגיל 40 וגם היא לא מספקת ודאות מלאה. כעת, טוענת חברה ישראלית כי היא פיתחה בדיקת דם פשוטה שיכולה לגלות את נוכחות המחלה גם בשלבים מוקדמים יותר וגם בקרב נשים צעירות יותר

פיתוח ישראלי חדשני: בדיקת דם פשוטה עשויה לתת תשובה לנשים שיעברו אותה לשאלה המפחידה כל כך נשים בכל רחבי העולם - האם חלילה מתפתח אצלן גידול סרטני בשד. תוצאות הבדיקה מתקבלות תוך ימים ספורים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדיקת הדם החדשנית שפותחה על ידי חברת סטארט אפ ישראלית ממושב אורה, ליד ירושלים, נקראת "אוקטבה פינק" והיא מאפשרת גם לנשים מתחת לגיל 40, שהן צעירות מדי בשביל ממוגרפיה, לגלות בזמן שהן חולות ולקבל טיפול. זהו היתרון הראשון שלה, אבל יש לה יתרון נוסף שיכול להציל חיים.

"גם הממוגרפיה, בגילאים שזה רלבנטי, עלולה לפספס 20% מהמקרים", אמר לחדשות 2 ד"ר מושי שמחה, כירורג שד בכיר. "יש נשים שמתות בגלל הפספוס הזה". בדיקת הדם המדוברת מזהה כמעט 70% מהפספוסים של הממוגרפיה אצל נשים מעל גיל 40.

בדיקת דם פשוטה עשויה להציל חיים (חדשות 2)

"יעילות הבדיקה נבדקה על למעלה מאלף נשים שהשתתפו בניסויים הקליניים במרכזים המובילים בתחומם בארץ, בארצות הברית ובאירופה", טענה ד"ר גלית יהלום, סמנכ"לית מחקר ופיתוח ב"איוונטוס-דיאגנוסטיק".

עלות הבדיקה היא כאלף שקלים והיא עדיין לא בסל התרופות, אבל היא מעוררת עניין רב בקרב רופאים, כי הגילוי המוקדם בסרטן השד הוא מסובך ובעייתי, ובדיקת הדם החדשה עשויה לשפר אותו באופן ניכר ולהציל חיים.