אחרי חורף רע: הכנרת התחילה לרדת

במהלך חג הפסח ירדה הכנרת בסנטימטר אחד, ובכך התחילה הימה את הירידה שלה שתימשך עד החורף הבא. החורף שהסתיים לא האיר פנים לכנרת, והיא עלתה ב-40 סנטימטרים בלבד - כרבע מהממוצע. גם זרימת הנחלים נמוכה מתמיד

התחילה לרדת. הכנרת (דניאל נחמיה, חדשות 2)

החורף השחון בצפון הארץ נותן את אותותיו: אחרי העלייה החורפית הזעומה של הכנרת - עכשיו מתחילה הירידה. מנתוני רשות המים עולה כי הכנרת ירדה בסנטימטר בודד במהלך החג, ומפלסה כעת עומד על 211.02 מטרים מתחת לפני הים. בתקופה המקבילה בשנה שעברה היה המפלס גבוה ב-2.05 מטרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בחורף הזה עלתה הכנרת ב-40 סנטימטרים בלבד, זאת לעומת 2.85 סנטימטר בשנה שעברה, שאמנם היתה ברוכה במשקעים. בשנה ממוצעת עולה המפלס בחורף ב-1.6 מטרים. הסיבה לתחילת הירידה היא שאיבה מהכנרת, אך גם התאדות בגלל הטמפרטורות שעלו עם בוא האביב.

ברשות המים ציינו כי השאיבה מהכנרת היתה נמוכה והימה יכלה "לנוח" בזכות התפלה, גשם שירד באזורים אחרים ותכנון משק המים. אם השאיבה היתה רגילה, הכנרת היתה מתחילה את הירידה שלה כבר במרץ.

גם הירדן ונחלי הצפון שזורמים אליו כמו נחל שניר נמצאים במצב לא טוב יחסית לתקופה זו בשנה. הזרימה בנהר היא כרבע מבשנה שעברה, ובנחלי הצפון - כשליש. לא הורגשה השנה כלל הגאות החורפית וההתעוררות בנחלים. שפיעת המעיינות כעת נמוכה מאוד, כמו בשיא הקיץ.

אלא שהקיץ עדיין לא הגיע, וכשזה יקרה - קצב ההתאדות יגבר. הכנרת מאבדת בעונה החמה כחצי סנטימטר ביום.