אוהבים לישון בצהריים? אתם בסכנת חיים

אם תכננתם לתפוס תנומה בצהריים - תחשבו שוב: מחקר חדש בבריטניה קובע כי שינה לא מבוקרת במהלך היום עלולה להעלות את הסיכוי לחלות במחלות ריאה. "שינה של עד שעה דווקא יכולה להיות מועילה", מדגישים המומחים מנגד

זהירות, תנומת צהריים. אילוסטרציה (רויטרס)

מדובר באחת ההנאות הגדולות של החיים: הספרדים קוראים לזה סיאסטה, החיילים מכנים את זה שנ"צ, אבל נראה שכמו כל דבר טוב - גם זה עלול להזיק לבריאות, כך לפחות על פי מחקר חדש שמתפרסם בבריטניה וטוען כי תנומת הצהריים יכולה לגדוע שנים מחייכם.

על פי המחקר, שממצאיו מתפרסמים ב"דיילי מייל", אזרחים בריטים בוגרים הישנים יותר משעה במהלך היום, העלו באופן משמעותי את הסיכוי שלהם לסיים את חייהם בטרם עת, כמעט בשליש - כך על פי המדענים שערכו את המחקר יוצא הדופן.

הסכנות הגדולות ביותר שעולות מהמחקר מתרכזות במחלות ריאה, כגון ברונכיטיס ואחרות. מבוגרים שמנמנמים בכל יום מעלים בכך את הסיכוי למות ממחלות בדרכי הנשימה, מאשר אלו שלא. המסקנות של החוקרים העלו סברה נוספת, לפיה הצורך בשנת צהריים מעיד כי האדם כבר סובל ממחלת ריאות כלשהי, גם אם הוא או היא אינם מודעים לכך.

לאורך יותר מ-13 שנים עקבו החוקרים מאוניברסיטת קיימברידג' אחרי 16,000 גברים ונשים, במחקר שעסק בנושא אחר - בהשפעה של דיאטה על הסיכוי לחלות במחלת הסרטן. כחלק מהנתונים שסיפקו הנבדקים, הם סיפרו גם על הרגלי השינה שלהם, דבר שגרם למדענים המיומנים לייצר את מחקר המשנה.

כשבדקו את סיבת המוות של הנבדקים שהלכו לעולמם במהלך הפרויקט, הם גילו ש-14% מהם נטו לישון לזמן של עד שעה. לעומת זאת 32% מהם נסחפו עם שנת הצהריים ונהגו לנמנם במהלך שעות היום ליותר מכך. למרות הנתונים המדאיגים, מומחים טוענים כי המחקר דווקא מראה סימן הפוך, ששינה מבוקרת במהלך היום עשויה דווקא להיות מועילה. "לפחות 85% מאלה שישנו לזמן של עד שעה לא היו בסכנה כלל, יכול להיות שמדובר בכלל ביתרון", הסבירו.