השיבה המאוחרת הביתה: זהבה חזרה לספארי

בימים האחרונים הגיעה לחי פארק בקריית מוצקין קופה מזן טמרין זהוב-רעמתי, שהוחרמה מתושב בת ים שגידל אותה לא כחוק בביתו. מבדיקת השבב שהושתל בגופה עולה כי מדובר בזהבה, שנגנבה מהגן לפני כשמונה שנים

שבה הביתה. זהבה (צוות החי פארק, קריית מוצקין)

בסוף השבוע האחרון העבירו פקחי רשות הטבע והגנים נקבת קוף מסוג טמרין רעמתי זהוב-ראש לידי אנשי החי-פארק בקרית מוצקין. התוספת החדשה התקבלה בקבלת פנים חמה, מבלי שידעו את שמה או פרטים רבים על קורות חייה. "נאמר לנו שהקופה הוחרמה מתושב בת ים שהחזיק אותה בביתו בניגוד לחוק. אותו אדם טען באוזני הפקחים שרכש את הקופה ברמלה לפני שמונה שנים", סיפרה אסנת מעוז-ינקו, אחראית מחלקת החינוך בחי פארק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אלא שבימים האחרונים ביצעו אנשי החי-פארק סדרת בדיקות שגילתה כי ביתה המקורי של הקופה הוא הספארי ברמת גן. "מצאנו שבגופה הושתל שבב ומבדיקה שלו התברר לנו שמדובר בנקבה בת 13 שנגנבה מהספארי לפני שמונה שנים. שמחנו שנפתרה תעלומה ונוכל להחזיר את האבידה לבעליה, משום שגם לנו בעבר נגנבו בעבר שישה קופי סנאי; חמישה מהם נמצאו והוחזרו לנו", הוסיפה מעוז-ינקו.

קופים מסוג טמרין רעמתי נמצאים בדרוג סכנת הכחדה. הם שוכנים באזור מצומצם של יערות הגשם במזרח ברזיל, וסובלים מאיבוד מאסיבי של בית הגידול הטבעי שלהם הנובע מכריתת יערות והסבתם לשדות חקלאיים.

אתמול בבוקר כבר הושבה הקופה מקרית מוצקין בחזרה לספארי לשמחת צוות המטפלים הרמת גני. אורן גולדברג, מנהל החי-פארק, אמר כי הוא "מקווה להמשך שיתוף פעולה מוצלח בין גני החיות".

"כרגע יש אצלנו שני קופי טמרין רעמתי. זכר בוגר בשם פג'ג'ה וזכר צעיר בשם אבו", סיפר גולדברג. "במסגרת תוכנית הריבוי שעליה סיכמנו עם הספארי וארגון גני החיות האירופאי (EAZA) אנחנו אמורים לקבל מהם בחודשים הקרובים נקבה צעירה שתוכל להזדווג ולהתרבות עם הזכר הצעיר. בהמשך יועבר הזכר הבוגר שלנו אל הספארי שם יוכל להמשיך בחייו לצד האורחת לרגע שהגיעה אלינו והחזרנו אתמול לידי הספארי".

שגית הורוביץ, דוברת הספארי ברמת גן, אמרה כי בגן החיות "מאוד שמחו לקבל אותה בחזרה. לא האמנו שנראה אותה שוב. מדובר בקוף נדיר בסכנת הכחדה ולא ידענו מה עלה בגורלה; נטפל בה באהבה".