רגע לפני הקיץ: כך נראה מפגש נדיר בין מדוזה לצלם אמיץ בחופי ישראל

החוטית הנודדת היא זן מיוחד של מדוזה שמקורו בים סוף, אך מוגדר כפולש בים התיכון. מדי קיץ, משייטים נחילים גדולים של הרכיכה באזורנו וניתן להרגיש את הצריבה ממרחק של מאות מטרים. ביום שישי האחרון, הזדמן לצוללן בחופי נהריה לתעד מקרוב מדוזה גדולה במיוחד - ולהתרשם מזרועותיה הארוכות. כך זה נראה

לא הייתם רוצים להיתקל ב"חוטית הנודדת" כאשר אתם ללא הגנה ובמרחק לא בטוח. אבל כשיש עליכם את האמצעים המתאימים - מדובר במחזה מרהיב. במהלך צלילה שגרתית שהתקיימה ביום שישי האחרון מול חופי נהריה, נתגלתה הרכיכה המיוחדת המתועדת בסרטון. מדובר במדוזה מסוג "חוטית נודדת" המוגדרת כמין פולש שהתרבה בים התיכון ללא שליטה, לאחר שעבר בתעלת סואץ מים סוף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ה"חוטית הנודדת" הנראית בצילום, נחשבת לפרט גדול מאוד וקוטר הפעמון שלה (חלקה העליון של הרכיכה) מוערך בכ-60 סנטימטרים. לשם השוואה, מרבית המדוזות בנחילי הקיץ הגדולים מגיעות לקוטר של 20-40 סנטימטרים. כמו כן ניתן להתרשם מתיעוד החלק הצורב - זרועות הציד של המדוזה. סיבים אלו ניתקים ממנה וצורבים את המתרחצים גם במרחק מאות מטרים מהנחיל עצמו.

מוגדרת כבעל חיים פולש בים התיכון (צילום: אמיר ויצמן ומועדון הצלילה פוצקר)

הופעת המדוזה מול חופי ישראל אינה מראה חריג ולעתים נצפים פריטים בודדים של החוטית הנודדת גם בחורף. אך בקיץ, לאחר התפתחות הפוליפים - החלק שממנו מתפתחות הזרועות, מופיעים נחילי ענק הנסחפים בזרמי המים. הנחילים, העלולים להסב תחושת צריבה כואבת למתרחצים בחופי ישראל, מגיעים מדרום לצפון תוך שהם ניזונים ועוסקים ברבייה.