השתלות איברים – גם מעל גיל 65

משרד הבריאות יסיר את מגבלת הגיל בניתוחי השתלת איברים, כך שמעתה הוא לא ייכלל בזמן הרישום - מעבר לשיקולים הרפואיים. המהלך יביא לרישום מטופלים שעד כה נמנע מהם להירשם להשתלה בשל גילם, ובכך תגדל רשימת הממתינים הארצית. יו"ר ועדת ההיגוי של המרכז להשתלות : "יש לקחת בחשבון שהתור להשתלה יתארך"

יוסרו מגבלות הגיל על השתלות איברים (AP)

בשורה משמחת לחולים מעל גיל 65 המחכים להשתלות איברים. המרכז הלאומי להשתלות דן בהמלצות הוועדה הציבורית לבחינת סוגיית הגיל כקריטריון לרישום השתלות איברים מתורמים, שקבעה כי הגיל לא ייכלל בזמן הרישום, מעבר לשיקולים הרפואיים, וצפוי להסיר את מגבלת הגיל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעקבות המלצות הוועדה, בראשות ד"ר איל כתבן, הרופאים במרכזי ההשתלה המפנים חולים לרשימת ההמתנה הארצית, המנוהלת במרכז הלאומי להשתלות, יבחנו היבטים רפואיים מקצועיים ללא קשר לגילו של הממתין.

בין היתר, ייבחנו מחלות הרקע הנוספות של הממתין, מצבו הגופני הכללי ויכולתו לעבור את ניתוח ההשתלה, וכן כל מדד רפואי נוסף שעשויה להיות לו השלכה ישירה על תוצאות ההשתלה. הסרת מגבלת הגיל תביא לרישום מטופלים שעד כה נמנע מהם להירשם להשתלה בשל גילם, ובכך תגדל רשימת הממתינים הארצית.

"שיקולים רפואיים טהורים"

יו"ר ועדת ההיגוי של המרכז להשתלות פרופ' ביאר אמר על הסרת מגבלות הגיל כי "מדינת ישראל מצטרפת למדינות הרבות שבהן שיקולי גיל אינם נכללים בזמן רישום והקצאה להשתלת איברים. השיקולים הם רפואיים טהורים".

הוא הסביר כי השינויים האלו מתאפשרים בזכות השיפור בידע, בטכניקות הניתוחיות ובטיפול הרפואי לאחר ההשתלה, שמאפשר לטפל בהצלחה במגוון רחב יותר של חולים. "יש לקחת בחשבון שעם הגידול ברשימת הממתינים יתארך התור להשתלה", אמר פרופ' ביאר.