למרות מאמצי השיקום: שפכים מוזרמים למקורות הירקון

פקחי המשרד להגנת הסביבה תיעדו כיצד צינור בדרום השרון מזרים שפכים לנחל קנה, אחד ממקורות הירקון. מנהלי תאגיד המים באזור הוזמנו לשימוע במשרד להגנת הסביבה, שהשקיע מיליוני שקלים בשיקום הנחל

עשרות מיליוני שקלים השקיע בשנים האחרונות המשרד להגנת הסביבה בניקוי וטיהור נחלי ישראל, אך נראה כי ישנם תאגידי מים שמסרבים להירתם למאמץ. תיעוד של פקחי המשרד להגנת הסביבה העלה כי לאחד ממקורות הירקון הוזרמו לאחרונה שפכים שעלולים להסב נזק רב לפעולות הטיהור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השפכים הוזרמו באמצעות צינור הישר לנחל קנה, אחד מיובליו הצפוניים של הירקון, על ידי אחד מתאגידי המים של דרום השרון. לדברי גורמים במשרד להגנת הסביבה, התאגידים באזור סירבו לקחת אחריות על הטלת השפכים לנחל ובשל כך נגרם הזיהום.

עוד ציינו כי במשרד להגנת הסביבה כי לפני שבוע נערך שימוע למנהלי התאגיד בלשכתו של מנהל מחוז מרכז במשרד להגנת הסביבה. בשימוע סוכם כי התאגיד יטפל בצינור המזהם וימנע את המשך הטלת השפכים.

מאז כניסתו למשרד להגנת הסביבה, הורה השר עמיר פרץ להשקיע מאמץ מיוחד בשיקום הנחלים ברחבי הארץ. במשרד הדגישו כי המדינה אמנם משקיעה בשיקום, אבל יש מטעים שמזרימים שפכים למרות זאת. "נמשיך להיאבק עד שלא יהיה גרגר אחד של זיהום בנחל הזה", נמסר מהמשרד.

"כבר שבע שנים דנים הגורמים השונים על הקמת מתקן טיהור שפכים חדש או הרחבת הנוכחי – אולם שום דבר אינו מתקדם", אומרים בעמותת צלול. בעמותה דורשים ממשרדי הממשלה, ובראשם מהמשרד להגנת הסביבה, לנקוט באמצעי אכיפה נוקשים כנגד המזהמים, ובמקביל להביא לפתרון הולם לכלל יישובי האזור. לא ניתן לשאת מצב שבו שפכים זורמים במרכז המדינה במשך שנים ומשרדי הממשלה אדישים לכך".