שרת הבריאות התנצלה על דחיית הפלה בשל היעדר מערכת למניעת "טומאת כוהנים"

שישה חודשים לאחר החשיפה בחדשות 2 של התקרית שבה דחה ביה"ח אסותא הליך של הפלה במטופלת בשל היעדר "פתח ליציאת נשמת העובר" בחדר הניתוח, הביעה שרת הבריאות יעל גרמן את צערה על המקרה ואף נזפה במוסד הרפואי על התנהלותו הלקויה

שרת הבריאות יעל גרמן הביעה לאחרונה התנצלות על המקרה שפורסם בחדשות 2 שבו דחה בית החולים אסותא בתל אביב הליך גרידה במטופלת בשל אי התקנה של מערכת למניעת טומאת כוהנים בחדר הניתוח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השרה התייחסה לנושא במסגרת דיון שקיימה מליאת הכנסת בשאילתה שהגישה ח"כ מיכל רוזין ממרצ. "אנו במשרד הבריאות מצרים, מצטערים, ומתנצלים על עוגמת הנפש שנגרמה למטופלת", אמרה גרמן. "אני סבורה שבית החולים אסותא לא פעל כשורה, והעדיף את השיקולים ההלכתיים על מצבה האישי של המטופלת. על כן הנחיתי את מנכ"ל משרד הבריאות לדרוש הבהרה מבית החולים, המחויב קודם כל בטיפול נאות והולם במטופליו, בוודאי במצב רגיש מעין זה. על בית החולים היה למצוא פתרון לסוגיה, ולא דחיית הטיפול האמור".

נשאה עובר מת ברחמה בשל היעדר חלון "יציאת הנשמה"

בחודש אוגוסט האחרון נחשפו פרטי המקרה במהדורה המרכזית. אישה בשנות ה-30 לחייה נאלצה להמשיך ולשאת ברחמה עובר מת במשך יממה נוספת, בעקבות טענה של בית החולים אסותא כי בחדר הניתוח לא הותקן חדרון מיוחד למניעת "טומאת כוהנים" - כפי שמתבקש על פי ההלכה היהודית.

בחדרי ניתוח אחרים בבית החולים, המיועדים לביצוע הפלות, תלוי שלט על הדלת שמעיד על המערכת המיוחדת למניעת טומאה. "במקום זה מותקנת בדלתות מערכת למניעת טומאת כוהנים", נכתב בשלט. "כשהנורה דולקת מעל הדלת לא ניתן לפתוח אותה. אנא המתינו בסבלנות עד שהנורה תיכבה".

מבית החולים אסותא נמסר אז בתגובה: "מתוך רצון לכבד את המגזרים השונים הבאים בשעריו, בית החולים מחויב לשמירה על כללי טהרת כוהנים. לכן, ההפלות מבוצעות על פי כללי ההלכה ובאזור ייעודי, וזאת על מנת לאפשר לכוהנים להסתובב באופן חופשי בבית החולים. מפאת רישום לא מדויק של התהליך ביומני חדר הניתוח, עצם קיומה של ההפלה במתחם חדרי הניתוח אושר בטעות. מיד עם היוודע הטעות ברישום הוצע למטופלת לבצע את ההליך למחרת במקום המיועד לכך בבית החולים. אנו מצרים ומתנצלים על עוגמת הנפש שנגרמה למטופלת, אולם חשוב להדגיש כי דחיית התהליך לא סיכנה בשום שלב את בריאותה".