בדיקת דם תגלה סימנים מוקדמים לאלצהיימר?

חוקרים מאוניברסיטת ג'ורג'טאון בארה"ב טוענים כי הצליחו לזהות את הגורמים למחלת האלצהיימר ולפתח בדיקת דם שתזהה את הסימנים המוקדמים למחלה חשוכת המרפא. לדברי החוקרים, הגילוי יכול לסייע בטיפול מקדים או במציאת תרופה

אילוסטרציה (רויטרס)

פריצת דרך מדעית במאבק באלצהיימר? חוקרים מאוניברסיטת ג'ורג'טאון שבארה"ב טוענים כי הצליחו לפתח אבטיפוס לבדיקת דם, שתזהה תסמינים מוקדמים של אלצהיימר. לדברי החוקרים, הבדיקה תוכל לקבוע בדיוק של 90% האם אדם בריא יפתח אלצהיימר בתוך שלוש שנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבדיקה, ששמה Biomarker, מחפשת 10 סימנים לחלבונים שומניים - ליפידים - הקשורים להתפרצות האלצהיימר. המחלה חשוכת המרפא, ממנה סובלים כ-35 מיליוני בני אדם בעולם, נגרמת מחלבונים רעילים שהורסים תאי מוח. על פי הערכות ארגון הבריאות העולמי, מניין החולים יעלה ל-115 מיליון עד לשנת 2050.

"הבדיקה שלנו מציעה את הפוטנציאל לזיהוי אנשים בסיכון להידרדרות קוגניטיבית מתקדמת", טען הווארד פדרוף, פרופסור לנוירולוגיה שהיה שותף למחקר. פדרוף הדגיש כי בשל האפשרות לזיהוי מוקדם, ייתכן כי הבדיקה תוביל להתקדמות במציאת תרופה למחלה.

המחקר פורסם בירחון Nature Medicine, שבו נטען כי הבדיקה תוכל לעזור למשפחות של אנשים שסובלים מהפרעות קוגניטיביות לקבל החלטות בנוגע לטיפול המוצלח ביותר בקרוביהם.

החוקרים לקחו דגימות דם מ-525 מתנדבים בריאים מגיל 70 ומעלה, ולאחר שלוש שנים השוו בין בדיקות הדם של האנשים שלקו באלצהיימר לנבדקים הבריאים. בהשוואה נתגלו 10 ליפידים, שלדברי החוקרים מובילים להתפרצות המחלה.