מאבטח צמוד לקשישה בת 85 בבית החולים

בני משפחתה של חגיה, שאושפזה בבית החולים איכילוב לאחר שנפלה בביתה, חשים כי השגחת הצוות הרפואי אינה מספקת. לדבריהם, לפני כחודש נפלה ונחבלה בבית החולים, לאחר שהושארה לבדה בחדר השירותים למרות אזהרות קודמות. המאבטח שהציבו נועד לשמור שהצוות לא מפקיר אותה

המאבטח מחוץ לחדרה של הקשישה (דורי בן ישראל)

לפני כחודש וחצי אושפזה חגיה, קשישה בת 85, בבית החולים איכילוב בתל אביב לאחר שנפלה בביתה. למרות הציפייה כי תהיה מוגנת מפני פגיעה דומה בבית החולים, בני משפחתה סיפרו לחדשות 2 Online כי חגיה נפלה שוב לאחר שהושארה לבדה בשירותי בית החולים. בייאושם החליטו היום (א') בני המשפחה לשכור מאבטח צמוד שישמור עליה מפני נפילה נוספת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חגיה אושפזה במחלקה הנוירוכירורגית בבית החולים בסוף חודש ינואר לאחר שנפלה בביתה וסבלה בין היתר מדמם במוח, שבר בצוואר, חום, הזיות ולחץ דם גבוה. לדברי בתה של חגיה, שירית בן ישראל, עם הגיעה לבית החולים היא הוגדרה כבעלת סיכון גבוה לנפילה ועל מיטתה אף הוצב שלט בולט עם הכיתוב "סיכון נפילה!".

שלושה ימים לאחר שאושפזה בבית החולים, הובלה חגיה לשירותים על ידי אחות ורופאה מתמחה. בתה של הקשישה מספרת כי למרות מחאות נמרצות, השתיים הותירו את חגיה לבדה בשירותים. "הביאו לשירותים אישה עם דימום במוח, שלא יכולה לעמוד על הרגליים, והשאירו אותה שם", סיפרה שירית.

לדברי הבת, זמן קצר לאחר שהושארה לבדה בתא השירותים, נפלה חגיה מכיסא הגלגלים ונחבלה. בני המשפחה מספרים כי במשך דקות ארוכות נותרה חגיה שרועה על רצפת השירותים, כשהיא זועקת לעזרה, עד להגעת הצוות הרפואי.

בני המשפחה טוענים כי הצוות הרפואי מפקיר את אמם למרות הסיכון הידוע. מחשש שתיפול שוב ומצבה הרפואי יחמיר, החליטו בצעד נדיר בני משפחתה של חגיה לשכור מאבטח פרטי שיישאר צמוד למיטתה. "מדובר בזקנה תשושה", סיפרה בתה שירית. "בשלושת החודשים האחרונים הדעה שלה לא צלולה ואנחנו רוצים למנוע מצב שבו כשאנחנו לא נמצאים, אומרים לה לעשות דברים שהיא לא מסוגלת, כמו לקום". מי שישגיח שהצוות הרפואי עושה את עבודתו כראוי, אומרים במשפחה, יהיה המאבטח.

"היום נאלצתי לעשות מעשה שזעזע אותי באופן אישי", כתב נכדהּ של חגיה בפוסט בפייסבוק שזכה למאות שיתופים. "בשום חלום פרוע שלי לא דמיינתי שאצמיד מאבטחים אישיים לסבתי, אך במציאות העגומה של ישראל 2014, לא רק משפחות הפשע זקוקות למאבטחים אלא גם הסבים והסבתות שלנו, האנשים הכי יקרים לנו".

איכילוב: "הטיפול הולם" (פלאש 90)

מבית החולים איכילוב נמסר בתגובה כי "לאורך כל זמן שהותה של הקשישה במחלקה הנוירוכירורגית היא זכתה ליחס ולטיפול נאותים בסטנדרטים הגבוהים ביותר. עם סיום הטיפול היא הועברה לשיקום במערך הגריאטרי של בית החולים. למרות פגיעה קשה בזיכרון, שאר מרכיבי תפקודה, כולל חשיבה ושיפוט, נמצאו תקינים".

בבית החולים הוסיפו כי בסיום תהליך שיקום מוצלח שהוביל לשיפור במצבה, הוחלט על שחרורה. "לצערנו, הצוותים הסיעודיים-רפואיים נתקלו בהתנהלות משפחתית קשה ומורכבת שאף הצריכה את התערבות השירות הסוציאלי לסיוע בהתמודדות זו", ציינו. "לאורך האשפוז נחשף הצוות לאלימות מילולית מצד הבנות הן כלפי אימן והן כלפי הצוות. הן סירבו להחזיר את אימן הביתה עם השגחה של עובד זר והן ממשיכות להתעקש להעביר את אימן רק למוסד סיעודי, זאת, למרות שאינו מתאים לה ועלול לגרום לה לעוול קשה".

באיכילוב מדגישים כי "כי לטובת החולה, חשוב שתמשיך את הליך שיקומה והשתלבותה בקהילה ללא דיחוי, ואנו נשמח לסייע למשפחה ולחולה במציאת פתרון הולם וראוי".